reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TrendForce
Analizy |

Skutki trzęsienia ziemi w Japonii do opanowania

Niedawne trzęsienie ziemi tymczasowo wstrzymało w Japonii produkcję wafli krzemowych, MLCC i półprzewodników, jego skutki są jednak zdaniem TrendForce do opanowania.

TrendForce zbadało wpływ niedawnego silnego trzęsienia ziemi w regionie Noto w prefekturze Ishikawa w Japonii. Badanie wykazało, że kilka kluczowych obiektów związanych z półprzewodnikami znalazło się na dotkniętym kataklizmem obszarze, jak choćby MLCC TAIYO YUDEN, producenci wafli krzemowych (surowych wafli) Shin-Etsu oraz GlobalWafers, a także fabryki takich marek jak Toshiba czy TPSCo (spółka joint venture założona przez Tower i Nuvoton).

Analitycy podkreślają, że wstępne inspekcje tych zakładów wykazały brak znaczących uszkodzeń maszyn, co sugeruje, że skutki trzęsienia ziemi są możliwe do opanowania. TrendForce podkreśla również, że należy w tym przypadku wziąć również pod uwagę obecne spowolnienie w branży półprzewodników; sezon poza szczytem zamówień oraz wciąż nagromadzone przez firmy zapasy komponentów.

Obecnie trwa szacowanie szkód i strat. Zakłady Shin-Etsu i GlobalWafers w Niigacie zostały zamknięte na potrzeby przeprowadzenia tam inspekcji. TrendForce podkreśla, że w przypadku procesu wzrostu kryształów w produkcji surowych wafli zaobserwować można szczególną wrażliwość na aktywność sejsmiczną. Jednak większość operacji wzrostu kryształów Shin-Etsu odbywa się głównie w rejonie Fukushimy, dzięki czemu skutki tego trzęsienia ziemi były ograniczone. Żadnych problemów nie zgłosiła na przykład firma SUMCO.

Jeśli chodzi o półprzewodniki, to i tu obecnie trwa szacowanie szkód i strat. Inspekcja przeprowadzana jest w zakładzie Kaga firmy Toshiba w południowo-zachodniej części prefektury Ishikawa; a także w trzech fabrykach TPSCo — w Uozu, Tonami i Arai-co. Żadnych problemów nie zgłosiła również firma USJC.

TrendForce podkreśla, że nowa fabryka MLCC TAIYO YUDEN w Niigacie, która została zaprojektowana tak, aby wytrzymać aktywność sejsmiczną do poziomu 7, nie zgłosiła żadnych uszkodzeń sprzętu. Z kolei fabryki MLCC firm Murata oraz TDK doświadczyły intensywności sejsmicznej poniżej poziomu 4 i nie zostały w żaden sposób dotknięte skutkami kataklizmu. Jednak inne fabryki Murata (Non-Production MLCC) w Komatsu, Kanazawie i Toyomie, które znajdują się na obszarach o intensywności sejsmicznej powyżej 5, zostały zamknięte na czas świąt noworocznych, a pracownicy obecnie oceniają możliwe szkody.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2