reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Entegris
Analizy |

17% wzrost rynku półprzewodników w 2024 roku

Gartner opublikował swoje najnowsze prognozy dotyczące globalnego rynku półprzewodników. Wynika z nich, iż przychody z tego globalnego rynku wzrosną w 2024 roku o 16.8% w roku, osiągając tym samym poziom 624 mld USD. Analitycy Gartnera podkreślają jednak, że w roku 2023 rynek ten zanotuje spadek o 10.9% i osiągnie poziom 534 mld USD.

Zbliżamy się do końca 2023 roku, a branża półprzewodników stoi w obliczu dwucyfrowego spadku. Przed takimi notowaniami nie uchronił jej nawet silny popyt, ani na chipy związane ze sztuczną inteligencją, ani na procesory graficzne.

"Mamy koniec 2023 r., a silny popyt na chipy do obsługi obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją (AI), jak np. procesory graficzne (GPU), nie wystarczy, aby uchronić branżę półprzewodników przed dwucyfrowym spadkiem w 2023 r." – powiedział Alan Priestley, wiceprezes ds. analityki w firmie Gartner, w komunikacie prasowym. "Zmniejszony popyt na smartfony i komputery PC w połączeniu ze słabymi wydatkami na centra danych / hiperskalery wpływa na spadek przychodów w tym roku".

Przewiduje się jednak, że rok 2024 będzie okresem ożywienia gospodarczego ze wzrostem przychodów dla wszystkich typów chipów, napędzany przez dwucyfrowy wzrost w branży pamięci.

Nie da się ukryć, że 2023 rok nie był za bardzo udany dla rynku pamięci. Nie zapowiada się również na to, by dobrze się skończył. Prognozy są jednoznaczne – globalny rynek pamięci spadnie o 38,8% w 2023 r., aby odbić się w 2024 roku i wzrosnąć o 66,3%. 

Jak twierdzi Gartner — niski, a nawet wręcz anemiczny popyt w połączeniu ze spadającymi cenami z powodu dużej nadpodaży mają spowodować, że sprzedaż pamięci flash NAND spadnie w 2023 roku o 38,8% do 35,4 mld USD. Choć w ciągu najbliższych od 3 do 6 miesięcy ceny w branży NAND osiągną najniższy poziom, to sytuacja dostawców ulegnie poprawie. Analitycy Gartnera przewidują zatem, że silne ożywienie nastąpi w 2024 r., przy wzroście przychodów o 49,6% r/r do 53 mld USD.

Sprzedawcy pamięci DRAM dążą natomiast do obniżenia cen rynkowych, aby zminimalizować zapasy z powodu ogromnej nadpodaży i braku popytu. 

Nadpodaż na rynku pamięci DRAM ma utrzymać się w czwartym kwartale 2023 r., co spowoduje odbicie cen. Jednak całkowity efekt podwyżek cen będzie odczuwalny dopiero w 2024 r., kiedy to przewiduje się, że przychody z pamięci DRAM wzrosną o 88% i osiągną poziom 87,4 mld USD.

Warto podkreślić, że wysokowydajne serwery oparte na GPU i karty akceleratorów stają się coraz bardziej pożądane w centrach danych ze względu na postępy w generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) i masowych modelach językowych. W związku z tym, akceleratory obciążeń muszą być instalowane na serwerach w centrach danych, aby ułatwić obciążenia związane ze sztuczną inteligencją zarówno w zakresie szkolenia, jak i wnioskowania. Analitycy firmy Gartner szacują więc, że do 2027 r. integracja technik sztucznej inteligencji z aplikacjami w centrach danych spowoduje, że ponad 20% nowych serwerów będzie zawierać akceleratory obciążeń.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1