reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ThoriumSpace
Przemysł elektroniczny |

Będzie prawdziwie polski satelita telekomunikacyjny

Thorium Space od początku istnienia nie chciało być firmą, która pozostaje w tyle i przygląda się gigantom. Krok po kroku rozwijało się, mając wiele atutów – w tym unikalną wiedzę i technologię. Polska spółka rzuciła w końcu rękawice innym graczom ze space’u, podpisując kontrakt z Sivers Semiconductors i ogłaszając teraz przełomowy projekt – stworzenie polskiego satelity telekomunikacyjnego. Wartość projektu szacowana jest na ok. 75 mln euro.

Thorium Space poinformowało teraz, że dołączyło do programu HummingSAT, projektu partnerskiego ESA mającego na celu stworzenie nowej linii produktów dla komercyjnego rynku telekomunikacji geostacjonarnej,  czyli małych satelitów telekomunikacyjnych przeznaczonych na orbitę geostacjonarną (GEO). 

”W drugiej połowie listopada, Polska oficjalne dołączyła do programu HummingSAT Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który wraz z końcem listopada został oficjalnie rozszerzony o Thorium Space S.A. W projekcie tym, spółka Thorium Space pracować będzie nad narodowym, całkowicie polskim satelitą telekomunikacyjnym z innowacyjnym payloadem Thorium o wartości ponad 35 mln EURO. Projekt ten jest częścią polskiej misji o roboczej nazwie „KryptonSAT” – mówiła Ewa Poławska, Head of Communication Thorium Space S.A., cytowana przez Space24.

Ten ruch oznacza oficjalne rozpoczęcie prac nad całkowicie polskim satelita telekomunikacyjnym Small GEO. Thorium Space będzie odpowiedzialne za stworzenie wymagań całej misji, w tym za projekt tego satelity oraz za development i budowę w pełni cyfrowego payloadu telekomunikacyjnego w paśmie Ku/Ka.

”W kontekście udziału Thorium Space w projekcie ESA Partnership, planowane jest stworzenie Narodowego Satelity Telekomunikacyjnego, co bardzo istotne – w pełni polskiego z wykorzystaniem innowacyjnego transpondera w paśmie Ku/Ka. Projekt ten jest obecnie w fazie realizacji A/B, a jego zakończenie przewidywane jest na koniec 2025 roku. W kolejnej fazie, czyli CDE trwającej trzy lata, będzie miała miejsce budowa przez zespół Thorium Space całego payloadu telekomunikacyjnego.” – tłumaczyła dalej Ewa Poławska.

Jak podaje Space24, w ramach projektu, spółka SwissTo12 odpowiedzialna jest za dostosowanie, budowę oraz dostarczenie platformy satelitarnej GEO (rozwijanej poprzez program HummingSAT), na której umieszczony zostanie ładunek telekomunikacyjny Thorium Space SA, stanowiąc łącznie najnowszej generacji nową rodzinę definiowanych programowo, małych – ważących poniżej 1 tony, satelitów telekomunikacyjnych przystosowanych do umieszczenia na orbicie GEO.

”Thorium uczestniczy w projekcie narodowego satelity telekomunikacyjnego opartego w pełni o polską myśl technologiczną, przy współfinansowaniu ze strony ESA i innych partnerów. Firma została uznana przez ESA jako „Mission Prime” i po raz pierwszy w historii będzie odpowiadać za budowę polskiego satelity geostacjonarnego. To jest bardzo ważny, wręcz przełomowy krok dla Thorium oraz dla rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce. Projekt ten, daje nam możliwość zdefiniowania całkowicie polskiej misji, która umożliwi budowę, integrację, wystrzelenie i użytkowanie satelity zgodnie z polskimi potrzebami” – wyjaśnił Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu Thorium Space S.A.

Cały projekt oszacowano na ok. 75 mln euro. ESA zadeklarowała się, że przeznaczy łącznie 33 mln euro na payload telekomunikacyjny, który zaprojektuje i zbuduje Thorium Space - 8 mln euro w pierwszych dwóch latach oraz 25 mln euro w kolejnych trzech. 

”Rozpoczęcie prac nad tym innowacyjnym projektem to kluczowy moment dla Thorium Space. Już teraz jestem przekonany, że będzie to dla nas oraz całego polskiego ekosystemu kosmicznego przełomowa w historii misja, nie tylko zapewniająca tak krytyczne zasoby jakimi jest niezależna, bezpieczna łączność satelitarna, ale także wejście w rynek producentów satelitów telekomunikacyjnych GEO, z najbardziej dziś pożądanym definiowanym cyfrowo payloadem SmallGEO HTS.” – kontynuował Paweł Rymaszewski.

Dr Piotr Kurhan, kierownik misji KryptonSAT stwierdził, że zaproszenie Thorium Space do udziału w projekcie partnerskim potwierdza najwyższej klasy kompetencje technologiczne polskiej spółki oraz uznanie ze strony ESA. 

”Co dla nas niezwykle ważne, to fakt, że projekt jest określany mianem komercyjnego, zatem my jako Thorium mamy prawo sprzedać nasz produkt komercyjnie, a projekty partnerskie ESA zapewniają branży komunikacji satelitarnej odpowiednie środowisko do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań kosmicznych właśnie na rynek komercyjny.” – mówił dr. Piotr Kurgan, kierownik misji KryptonSAT, cytowany przez Space24.

Paweł Rymaszewski zapewnił, że Thorium Space jest gotowe na kolejny duży krok w historii spółki. 

”Mamy ku temu kompetencje oraz fantastycznie wykwalifikowany zespół inżynierów i specjalistów. Już dziś z pełnym przekonaniem mogę potwierdzić, że Thorium Space wykona całego satelitę jako misja polska, z partnerami i przy współfinansowaniu z ESA” – powiedział Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu Thorium Space S.A.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1