reklama
reklama
reklama
© PGZ
Przemysł elektroniczny |

Wojsko Polskie otrzymało wszystkie zamówione zestawy PILICA

30 listopada spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej tworzące Konsorcjum PGZ-PILICA zrealizowały kolejne dostawy seryjnych Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich PILICA (dostawa IV, V oraz VI systemu tj. prototyp po dostosowaniu do produkcji seryjnej), pisze PGZ w aktualności. Informacja ta oznacza, że wojsko otrzymało już wszystkie zamówione w listopadzie 2016 r. systemy obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD).

„System rakietowo-artyleryjski PILICA to jeden z najistotniejszych systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu. Fundament polskiego systemu obrony przeciwlotniczej. ZM Tarnów jest jego integratorem w ramach powołanego konsorcjum” – mówi Henryk Łabędź Prezes Zarządu ZM Tarnów.

Jak wskazano, w ramach zrealizowanych dostaw polskie wojsko otrzymało łącznie 6 systemów. Każdy pojedynczy zestaw PSR-A PILICA składa się z:

  • 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi;
  • stanowiska dowodzenia;
  • stacji radiolokacyjnej; 
  • 2 pojazdów transportowych;
  • 2 pojazdów amunicyjnych. 

PGZ podkreśla, że jest to jeden z kluczowych projektów, samodzielne wykonany w oparciu o krajowe zdolności produkcyjne, co jest również istotne z punktu widzenia zdolności obronnych Polski. 

„PSR-A PILICA to jeden z podstawowych elementów najniższej warstwy wielowarstwowego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej budowanego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Warstwy, która co warto podkreślić, jest tworzona wyłącznie z elementów wytwarzanych siłami polskiego przemysłu. To bardzo nowoczesny i wciąż rozwojowy system, który zdobywa dobre recenzje użytkowników, czyli żołnierzy na co dzień obsługujących PSR-A PILICA. To także przykład dobrej współpracy i optymalnego wykorzystania potencjału, jakim dysponujemy w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. PILICA dała bowiem podstawę do stworzenia kolejnego rozwiązania, jakim jest PILICA+, która jest już zakontraktowana w postaci wieloletniej umowy” – podkreśla Prezes Zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Polski koncern będzie rozmawiał system PILICA do poziomu PILICA+, aby „Siły Zbrojne RP dysponowały coraz bardziej zaawansowanym i efektywnym sprzętem skutecznym jednocześnie w warstwie krótkiego jak i bardzo krótkiego zasięgu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej”. 

Warto podkreślić, że w tym roku PGZ podpisało kolejną umowę wykonawczą na dostawę 22 Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich PILICA będących jednym z kluczowych elementów Zestawów Rakietowo-Artyleryjskich (ZRA) Pilica+ na potrzeby Sił Zbrojnych RP. PGZ wskazuje, że umowa ta obejmuje: 16 nowych (w tym jeden egzemplarz szkoleniowy na potrzeby Centrum Szkolenia Sił Powietrznych) oraz 6 już wyprodukowanych, które zostaną uzupełnione o nowe elementy do standardu PILICA+.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1