reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Sunex
Biznes |

Sunex inwestuje w automatyzację produkcji

Polska spółka z siedzibą w Raciborzu konsekwentnie się rozwija. W styczniu 2023 roku Evertiq pisał, że Sunex przejął austriacki Krobath Bad Heizung Service, a niedługo potem o wyższych o 122% przychodach ze sprzedaży. Teraz dowiedzieliśmy się, że Sunex wprowadza automatyczną linię produkcyjną.

Zakład produkcyjny firmy zlokalizowany w Raciborzu. Portal Racibórz Nasze Miasto donosi, że niedawno zainstalowano w nim pierwszą, zautomatyzowaną linię produkcyjną dla systemów zamocowań do instalacji solarnych i fotowoltaicznych. Inwestycja ta ma zwiększyć moce produkcyjne nawet o 80% oraz przynieść oszczędności wynikające z jednostkowych kosztów produkcji.

Założyciel i prezes firmy, Romuald Kalyciok, uważa, że po wdrożeniu zautomatyzowanej linii produkcyjnej, zakład będzie teraz dużo bardziej wydajny. Pierwsze produkty mają z niej zejść w styczniu 2024 roku. Docelowo większość z powstałych elementów trafi do sprzedaży na rynki DACHu, które Sunex ocenia jako strategiczne dla firmy. 

„Zainstalowaliśmy wszystkie maszyny. To nowoczesna linia do wytwarzania systemów zamocowań do fotowoltaiki, elementów pomp ciepła i zasobników CWU. Pozwala nam na dużo większą elastyczność przy wytwarzaniu różnych typów zamocowań pod indywidualne wymagania klientów. Nasz zakład będzie teraz o wiele bardziej wydajny i zautomatyzowany, a to pozwoli nam na ograniczenie kosztów produkcji i dalsze podniesienie jakości produktów” – mówi cytowany przez portal Racibórz Nasze Miasto Romuald Kalyciok, prezes Sunexu.

Nowa linia produkcyjna nie jest jednak przypadkową i jednostkową inwestycją, ale częścią większego przedsięwzięcia, które realizuje Sunex. Mowa tu o badaniach przemysłowych i pracach rozwojowych, które mają na celu wprowadzenie na rynek Autonomicznego Systemu Grzewczego bazującego na OZE. By projekt się powiódł, Sunex zdecydowało się zainwestować 16,25 mln zł, ale minimalnie ponad połowa tej kwoty – 8,22 mln zł została objęta dofinansowaniem ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

„W zakładzie wykorzystujemy nowoczesne technologie, tj. algorytmy systemu wizyjnego i nadzorujemy produkcję w czasie rzeczywistym. Naszym celem jest coraz większa automatyzacja i robotyzacja produkcji. Dzięki temu nasze produkty – przy jednoczesnym zachowaniu parametrów jakościowych – są atrakcyjne cenowo wobec coraz większej konkurencji, m.in. z Chin” – mówi dalej Romuald Kalyciok.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2