reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© InoBat
Przemysł elektroniczny |

Na Słowacji powstanie giga-fabryka baterii

Gotion InoBat Batteries (GIB) podpisał protokół ustaleń z rządem Republiki Słowackiej dotyczący wsparcia dla budowy giga-fabryki baterii, która powstanie w Šuranach, położonych nieco ponad 100 km na zachód od Bratysławy. w kraju nitrzańskim.

GIB to spółka joint venture założona przez Gotion High-Tech i InoBat. W memorandum GIB zobowiązał się do rozpoczęcia budowy fabryki w 2024 roku, a reprezentowana przez Ministerstwo Gospodarki Republika Słowacka zapewnienia dotacji, zorganizowania gruntów, przygotowania placu budowy oraz zapewnienia podłączenia do sieci elektrycznej. 

Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego, fabryka w Šuranach będzie zlokalizowana na 65-hektarowym obszarze i stworzy tysiące miejsc pracy. Na początkowym etapie rozwoju będzie miała moc 20 GWh. Ma jednak potencjał, aby osiągnąć moc do 40 GWh. Pierwsze linie produkcyjne zostaną uruchomione w drugim kwartale 2026 roku, produkcja na pełną skalę została zaś zaplanowana na 2027 rok. 

Premier Republiki Słowackiej, Robert Fico, uważa zaufanie inwestorów przy wyborze lokalizacji za dowód na to, że Słowacja powraca na mapę krajów atrakcyjnych gospodarczo. Zaznaczył też, że Słowacja gwarantuje stabilne i przewidywalne środowisko polityczne i prawne oraz profesjonalizm w rządzeniu krajem.

Li Zhen, prezes Gotion High-Tech, powiedział z kolei, że nadeszła nowa era energii, a elektrochemiczne magazynowanie energii jest podstawą transformacji magazynowania energii. 

"Wspierany przez rząd Republiki Słowackiej i InoBat, Gotion aspiruje do ustanowienia tego projektu jako najbardziej zaawansowanej bazy produkcyjnej baterii i fabryki zeroemisyjnej w Europie, a nawet na świecie” – zaznaczył Li Zhen. 

Z przedsięwzięcia jest szczególnie dyrektor generalny InoBat, Marián Boček.

"GIB reprezentuje wspólne starania InoBat i Gotion High Tech w rozwoju giga-fabryki baterii na Słowacji. GIB jest wyjątkowym przykładem silnego partnerstwa między szybko rozwijającym się start-upem z wyjątkowym doświadczeniem w rozwoju projektów i znajomością słowackiego kontekstu a liderem technologicznym zdolnym do dostarczenia pełnego zakresu technologii i możliwości produkcyjnych. Wspólnie jesteśmy w stanie przyspieszyć wysiłki na rzecz dekarbonizacji, stawiając Słowację i Europę w centrum zielonej gospodarki” – mówił Marián Boček, dyrektor generalny InoBat. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2