reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Northvolt wprowadza rewolucyjną baterię

Northvolt ogłosił we wtorek rano, że wprowadził najnowocześniejszą baterię sodowo-jonową, przede wszystkim z myślą o produkowanych w zrównoważony sposób magazynach energii. Jak zaznaczono w komunikacie, ogniwo zostało przetestowane w Northvolt Labs w Vдsterеs w Szwecji, czyli kampusie, który zajmuje się badaniami, rozwojem oraz industrializacją; uzyskując najlepszą w swojej klasie gęstość energii wynoszącą ponad 160 watogodzin na kilogram.

Northvolt zaznacza, że jej nowe ogniwo sodowo-jonowe jest bezpieczniejsze, tańsze i bardziej zielone niż konwencjonalne baterie zawierające nikiel, mangan i kobalt (NMC) lub fosforan żelaza (LFP). Produkuje się je z minerałów takich jak żelazo i sód, czyli łatwo dostępne na rynkach światowych. Oparte jest na twardej anodzie węglowej i katodzie na bazie bieli pruskiej i nie zawiera litu, niklu, kobaltu i grafitu.  

Northvolt wykorzystał przełom w projektowaniu i produkcji baterii. Planuje teraz stać się pierwszą firmą, która uprzemysłowi baterie na bazie bieli pruskiej i wprowadzi je na rynek na dużą skalę.

„Świat pokładał duże nadzieje w bateriach sodowo-jonowych i z radością mogę poinformować, że opracowaliśmy technologię, której powszechne wdrożenie przyspieszy transformację energetyczną. To ważny kamień milowy dla Northvolt, ale ta technologia bateryjna jest kluczowa również dla osiągnięcia globalnych celуw w zakresie zrównoważonego rozwoju, poprzez uczynienie elektryfikacji bardziej opłacalną, zrównoważoną i dostępną na całym świecie” – mówi Peter Carlsson, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Northvolt.

Northvolt opracował technologię sodowo-jonową wspólnie z Altris, niedużą firmą z Upsali. Technologia sodowo-jonowa zdaniem partnerów badawczych ma stanowić podstawę dla rozwiązań magazynowania energii nowej generacji firmy Northvolt. 

Nową technologię cechują niskie koszty i bezpieczeństwo w wysokich temperaturach. Jest ona więc szczególnie atrakcyjna dla rozwiązań magazynowania energii na rozwijających się rynkach, w tym w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Ponadto baterie sodowo-jonowe można wytwarzać z lokalnie pozyskiwanych materiałуw, co daje niezwykłą szansę rozwoju nowych regionalnych możliwości produkcyjnych, całkowicie niezależnych od dotychczasowych łańcuchуw wartości baterii, zaznacza Northvolt w komunikacie. 

„Wprowadzenie technologii sodowo-jonowej jest przełomowe dla działalności naszej firmy i ma szczególne znaczenie dla fabryki Northvolt w Gdańsku, która specjalizuje się w produkcji bateryjnych systemуw magazynowania energii” – dodaje Robert Chryc-Gawrychowski, prezes polskiej spółki Northvolt.

Pierwszą generację ogniw sodowo-jonowych Northvolt zaprojektował przede wszystkim z myślą o magazynach energii,. Firma jednak twierdzi, że kolejne generacje zapewnią jeszcze większą gęstość energii, co umożliwi opłacalne wdrożenia na rynkach mobilności elektrycznej.

„Nasza technologia sodowo-jonowa zapewnia wydajność umożliwiającą magazynowanie energii przez dłuższy czas niż w przypadku alternatywnych baterii, przy niższych kosztach, otwierając w ten sposób nowe możliwości dla generacji energii odnawialnej. Już sam potencjał technologii sodowo-jonowej na tym rynku będzie miał ogromny wpływ na globalną elektryfikację” – podsumowuje Peter Carlsson. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-1
reklama
reklama