reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Raytheon
Przemysł elektroniczny |

Raytheon udostępni swoją technologię polskim firmom

„Polska będzie jako pierwsza wśród sojuszników USA produkować elementy najnowszego radaru dla systemu Patriot. To efekt wyjątkowej determinacji polskich negocjatorów” – pisze Rzeczpospolita.

Polska delegacja składająca się z wysłanników MON i Polskiej Grupy Zbrojeniowej osiągnęła w Waszyngtonie coś, co do niedawna mogło wydawać się niemożliwym. Podczas rozmów z amerykańskimi decydentami i partnerami z koncernu zbrojeniowego Raytheon udało się polskim reprezentantom wynegocjować dostęp do najbardziej zaawansowanych amerykańskich technologii. 

Rzeczpospolita podkreśla, że jest to ważna informacja, ponieważ polska zbrojeniówka już od dawna, czyli od podjęcia decyzji o wyposażeniu w zestaw Patriot naszej powietrznej tarczy rakietowej średniego zasięgu „Wisła”, zabiegała o dostęp do amerykańskich technologii radarowych. 

Teraz Polska zdecydował się zainwestować w najnowszą wersję systemu Patriot, którą wstępnie wyceniono na ponad 60 mld zł. Rzeczpospolita podkreśla, że w ramach tego przedsięwzięcia otrzymamy przede wszystkim:

  • kompleks 48 wyrzutni firmy Raytheon, które będą budowane w Hucie Stalowa Wola;
  • najnowsze „otwarte” systemy dowodzenia IBCS od Northrop Grumman;
  • 644 pociski rakietowe PAC-3 MSE od Lockheed Martin;
  • 12 najnowszych radarów LTAMDS;
  • wsparcie techniczne i logistyczne ze strony Raytheon.

„Dziś jest już pewne: Raytheon podzieli się z polskimi firmami technologiami budowy najnowszej wersji zestawów przeciwrakietowych. Rodzime spółki z PGZ zostaną włączone do budowy pierwszego z rodziny GhostEye radiolokatora budowanego na potrzeby amerykańskiej zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, szykowanego właśnie do służby w US Army. Nad Wisłą radar LTAMDS ma obsługiwać wyrzutnie Patriot” – pisze Rzeczpospolita.

Dziennik podkreśla, że dostęp do tak zaawansowanych amerykańskich technologii radarowych jest szansą dla polskich spółek zbrojeniowych. Zarazem jest to ogromne wyróżnienie, gdyż to Polska spośród wszystkich sojuszników Stanów Zjednoczonych będzie produkować komponenty do radiolokatora LTAMDS. 

Wartości zobowiązań offsetowych nie ujawniamy, bo działamy jako dostawca amerykańskiego rządu, który uzgadnia właśnie z władzami w Warszawie szczegółowe warunki eksportu kolejnych sześciu baterii Patriot w ramach procedury Foreign Military Sales. Należąca do koncernu lotniczego i obronnego RTX firma Raytheon nie uczestniczy bezpośrednio w międzyrządowych uzgodnieniach” – tłumaczy Caroline Touchstone, dyrektor ds. programów obronnych w Raytheon Polska, w rozmowie z Rzeczpospolitą. 

Caroline Touchstone zaznaczyła jednak, że realizacja kontraktu ruszy dopiero wtedy, gdy Waszyngton ustali z Warszawą wszystkie warunku dotyczące pozyskania przez Polskę kolejnych baterii Patriot. 

„Już w pierwszej fazie realizacji programu „Wisła” wspólnie osiągnęliśmy sukces, produkując i dostarczając dwie baterie systemu Patriot i wiele kluczowych elementów jego architektury. A dzięki udanej współpracy przemysłowej liczne polskie firmy sektora obronnego dołączyły do grona globalnych dostawców systemu Patriot i pozyskały kompetencje w zakresie utrzymania i serwisowania systemu” – mówiła dalej Touchstone w rozmowie z Rzeczpospolitą. 

Zdaniem Touchstone, jeśli polskie firmy, do której trafią wkrótce technologie z programu offsetowego do Polski, spełnią techniczne wymagania i otrzymają potwierdzenie jakości produkcji, mają dużą szansę dołączyć do łańcucha dostaw RTX i poddostawców producentów uzbrojenia amerykańskiej armii. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama