reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Melexis
Analizy |

Dystrybucja komponentów w Europie zwalnia

"Po prawie trzech latach bezprecedensowego wzrostu, rynek zaczyna się konsolidować, co nie jest zaskoczeniem. Jednak pomimo wszystkich obecnych wyzwań geopolitycznych, długoterminowe perspektywy dla naszej branży pozostają ogólnie pozytywne" – mówi Hermann Reiter, prezes DMASS Europe.

Według DMASS Europe e.V., dystrybucja komponentów w Europie dobiega końca – dłuższego niż oczekiwano – okresu wzrostu i obecnie doświadcza kurczenia się rynku. W trzecim kwartale 2023 r. wartość rynku spadła o 5,6% do 5,15 mld EUR. Podczas gdy wartość półprzewodników spadła o 3,2% do 3,65 mld EUR, wartość komponentów IP&E (Interconnect, Passive and Electromechanical) spadła o 11% do 1,5 mld EUR.

"Biorąc pod uwagę sytuację trzyletniego okresu wzrostu z dużą alokacją w większości segmentów komponentów, obecne spowolnienie nie jest nieoczekiwane. Ponieważ poziomy zapasów są nadal wysokie, na razie obserwujemy stosunkowo niewielką liczbę rezerwacji. Rok 2023 prawdopodobnie zakończy się nieznacznie dodatnim wynikiem przy wysokich poziomach przychodów, natomiast rok 2024 będzie wymagał od nas cierpliwości do czasu znacznego zwrotu po stronie popytu. W dłuższej perspektywie nasze oczekiwania pozostają pozytywne, zwłaszcza w odniesieniu do dystrybucji w Europie i wszystkich obsługiwanych przez nas segmentów przemysłu" – mówi Hermann Reiter w komunikacie prasowym.

Przy całkowitych przychodach w wysokości 3,65 mld EUR, półprzewodniki wykazały niewielki spadek o 3,2%, ale 

nadal na zdrowym poziomie. W ujęciu regionalnym tylko kilka krajów lub regionów pozostało na plusie (Wielka Brytania, Niemcy, Turcja), a w pozostałych nastąpiło spowolnienie. Z perspektywy produktu, większość grup produktów wykazała ujemny wzrost, z wyjątkiem MOS Micro, programowalnych układów logicznych i innych układów logicznych.

"Bardzo często w ciągu ostatnich kilku lat termin "bezprecedensowe czasy" był używany do opisania anomalii na naprawdę pozytywnym rynku, takim jak komponenty elektroniczne. Jestem przekonany, że w przyszłości będziemy świadkami kolejnych bezprecedensowych i nieprzewidywalnych czasów. Jednak pomimo wszystkich obecnych wyzwań geopolitycznych i potencjalnych zakłóceń, długoterminowe perspektywy dla naszej branży nie tylko pozostają pozytywne, ale będziemy również świadkami "bezprecedensowej" dynamiki, napędzanej między innymi przez sztuczną inteligencję i obliczenia kwantowe" – mówi prezes Hermann Reiter.

W segmencie IP&E spowolnienie, które trwało już od początku 2023 r., było kontynuowane w 3. kwartale. Rynek dystrybucji IP&E spadł w letnim kwartale o 11% do 1,5 mld EUR. Różnice regionalne były znacznie bardziej widoczne niż w przypadku półprzewodników. Spośród większych krajów najbardziej ucierpiały Niemcy, gdzie zanotowano niemal 117% spadek. Dla porównania, we Francji dystrybucja spadła tylko o 2,3%. 

Należy podkreślić, że jedynym krajem z dodatnim wzrostem była Turcja – wzrost o 28%. 

Jeśli chodzi o produkty, najmniej ucierpiały zasilacze, podczas gdy komponenty elektromechaniczne (w tym interkonekty) spadły o 9,3%, a pasywne o 14,4%.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1