reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© LUG
Biznes |

LUG SA notuje wzrost przychodów i poprawia rentowność

W trzecim kwartale 2023 roku Grupa Kapitałowa LUG SA wypracowała przychody ze sprzedaży w wysokości 73,68 mln zł, co oznacza wzrost o 26,5% względem analogicznego okresu w 2022 roku. Równie imponująco wyglądają zysku ze sprzedaży w tym okresie, które wyniosły 30,95 mln zł – wzrost o 44,7% r/r.

Wyniki finansowe wypracowane w trzecim kwartale 2023 roku przez LUG SA wyglądają następująco:

  • 73,68 mln zł przychodów ze sprzedaży – wzrost o 26,5% r/r;
  • 30,95 mln zł zysku brutto ze sprzedaży – wzrost o 44,7% r/r;
  • zysk brutto narastająco za 9 miesięcy br. wyniósł 82,70 mln zł – wzrost o 25,7% r/r;
  • marża brutto na sprzedaży wyniosła w 42% – wzrost o 5,3 p.p. r/r;
  • marża brutto ze sprzedaży za 9 miesięcy 2023 r. wyniosła 41,1% – wzrost o 3,5 p.p. r/r;
  • zysk netto wyniósł 1,81 mln zł – wzrost o 143,6% r/r;
  • marża EBITDA wyniosła 10% – wzrost o 0,3 p.p. r/r;
  • marża EBIDTA w ujęciu narastającym za trzy kwartały br. wyniosła 9,2% – bez zmian r/r.

„Pomimo kontynuacji trendów gospodarczych z ostatnich miesięcy, listopadowe informacje o sentymencie 
w polskiej gospodarce wskazują na przebłyski nowej nadziei. Rzeczywistość może jednak wskazywać, że przemysł wytwórczy oczekuje odbicia po wielomiesięcznych zmaganiach z wysokimi poziomami zapasów i niskim popytem, choć ostatnie dane PMI wskazują, że to właśnie wzrost zamówień był przyczyną wzrostu całego wskaźnika. Kontynuacja tego trendu byłaby miłą osłodą dla rodzimego podwórka, która wzmocniona perspektywą uwolnienia środków unijnych nadałaby śmiałości do podejmowania inwestycji modernizacyjnych w przemyśle. Zbliżone trendy możemy obserwować w Europie, zatem napływające dane na przełomie roku będą determinować nastroje na pierwszą połowę nowego roku. Wstrzemięźliwość w euforii co do zmian gospodarczych będzie nam jeszcze towarzyszyć przez pewien czas Z perspektywy Grupy LUG S.A. dalszy rozwój losów programu „Rozświetlamy Polskę” będzie języczkiem uwagi dla krótkiego terminu w sektorze oświetlenia publicznego” – komentuje Jakub Wtorkowski, Dyrektor Finansów Strategicznych i Ryzyka oraz Prokurent LUG S.A., w komunikacie prasowym.

Grupa LUG wykazała się w minionym okresie elastycznością i szybkim reagowaniem na pojawiającej się wyzwania, co przyczyniło się do wypracowania satysfakcjonujących wyników, podkreśla polska spółka w komunikacie prasowym. Zarząd LUG SA zwraca jednak uwagę, że należy zachować wzmożoną czujność i stale oceniać aktualne warunki gospodarcze, które nie napawają biznesowym optymizmem.

Spółka twierdzi, że kluczową rolę w poprawie jej rentowności i zwiększeniu poziomu osiąganych przychodów ze sprzedaży odegrały systematyczne działania zakupowe, którym towarzyszyły optymalizacje procesu zarządzania miksem produktowym i selekcją projektów w ramach zbudowanego w poprzednich okresach portfela zamówień. Skróceniu uległ także czas realizacji pojedynczego zamówienia, podkreślono w komunikacie.

„Wyniki finansowe Grupy LUG wypracowane w III kwartale br. są satysfakcjonujące, lecz ich realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie trwające równolegle jakościowe zmiany w procesach wewnętrznych. Mam tu na myśli szereg inicjatyw zapoczątkowanych w 2023 roku i wynikających z przyjętej do realizacji strategii na lata 2023-2026. Kluczowe działania, które skupiały naszą uwagę w minionych miesiącach bieżącego roku to zwiększona efektywność zarządzania, podnoszenie rentowności dzięki elastyczności i skalowalności, skracanie czasów realizacji zamówień czy partnerstwa międzynarodowe w obszarze zakupowym i sprzedażowym” – wyjaśnia Ryszard Wtorkowski, Prezes Zarządu LUG S.A.

Zdaniem spółki, oszczędność energii i zrównoważony rozwój będą głównymi czynnikami determinującymi rozwój branży oświetlenia ledowego w najbliższych latach, ponieważ to właśnie ten rodzaj oświetlenia jest jedną z najbardziej preferowanych technologii wśród konsumentów. Do najbardziej rozwojowych segmentów w ciągu pięciu najbliższych lat zalicza się segment oświetlenia ogólnego, czyli general lighting, w którym również działa Grupa LUG.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama