reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Sygnis
Biznes |

Drukarki 3D polskiej spółki niezbędne dla IEn

Drukarki 3D opracowane przez Sygnis S.A. okazały się niezbędne do wytwarzania ceramicznych elementów uszczelniających do instalacji HYDROGIN ze stosami ogniw SOC, czyli polskiej innowacji na rzecz gospodarki wodorowej opracowanej przez Instytut Energetyki – Instytut Badawczy (IEn) dla Centrum Badawczo-Rozwojowego im. Faradaya, Energa S.A., Orlen.

Projekt „Modułowa instalacja odwracalnych ogniw stałotlenkowych przewidziana jest do integracji z elektrownią przemysłową w celu poprawy elastyczności jej pracy i zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii w sektorze elektroenergetycznym” został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości ok. 5,7 mln zł i zakończył się w czerwcu 2023 roku, pochłaniając w sumie ok. 7,4 mln zł. 

Teraz Sygnis S.A. ogłosił, że jego drukarki 3D wspierają przedsięwzięcie - integrację z elektrociepłownią przemysłową Energi w Elblągu. Firma zaznaczyła w komunikacie prasowym, że  wytwarzana niskokosztowymi technikami wytwórczymi, w tym metodą druku 3D, poprawi elastyczność jej działania i zwiększy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dla gospodarki wodorowe. Należy też dodać, że ceramiczne elementy uszczelniające stosy ogniw stałotlenkowych do projektu HYDROGIN zostały wykonane właśnie przez Sygnis S.A.

"Instalacja jest małoskalową demonstracją przełomowego rozwiązania jakim są stałotlenkowe ogniwa elektrochemiczne, które mogą pracować naprzemiennie w trybie elektrolizera lub ogniwa paliwowego. Instalacja pilotażowa udowadnia, że aktywa wytwórcze konwencjonalnej energetyki mogą odegrać nową rolę jako źródła pary i energii dla elektrolizerów. Możliwość replikacji tego rozwiązania jest bardzo szeroka i z powodzeniem może być wykorzystana w instalacjach wytwarzania wodoru oraz magazynowania energii dużej mocy. Jesteśmy dumni z tego, że pierwszy, unikatowy w skali świata, obiekt tego typu powstał w oparciu o naszą technologię i został zbudowany przez zespół Instytutu Energetyki" – mówi prof. Jakub Kupecki, Dyrektor Instytutu Energetyki i Dyrektor Centrum Technologii Wodorowych (CTH2 IEn), w wywiadzie dla Energa S.A. – Orlen, w komunikacie prasowym.

W Instytucie Energetyki opracowano uszczelnienia, które następnie zostały wykonane innowacyjną metodą druku 3D z pasty ceramicznej przy użyciu maszyn opracowanych i wyprodukowanych przez firmę Sygnis S.A. - specjalnie na potrzeby IEn. Jak zaznaczono, zastosowanie technologii addytywnej pozwala na formowanie materiału uszczelniającego z pasty szklanej o odpowiednich właściwościach reologicznych bezpośrednio na płaskich i falistych powierzchniach elementów stosu rSOC.

Jako dodatkowy atut wskazano, że umożliwia też tworzenie wielowarstwowych uszczelnień, pozwalając tym samym na optymalizację ich grubości w zależności od zastosowania, a w efekcie – zwiększenie wydajności procesu i utrzymanie jego wysokiej powtarzalności.

"Wielce cieszymy się z faktu, że wykonane przez nas na zamówienie Instytutu Energetyki maszyny, które wdrożyliśmy kolejno kilkanaście miesięcy temu i niecały rok temu, teraz spełniają swoje zadanie celująco. Gratulujemy prof. Jakubowi Kupeckiemu, dr. Markowi Skrzypkiewiczowi, dr. Agnieszce Żurawskiej i mgr. inż. Magdalenie Kosiorek oraz zespołowi CTH2 IEn świetnych pomysłów i ciężkiej pracy. Jesteśmy przekonani, że zarówno te istniejące, jak i te dopiero nadchodzące rozwiązania technologiczne Sygnis S.A., przyspieszą pracę setkom innych grup badawczych na całym świecie" – powiedział Andrzej Burgs, Prezes Zarządu Sygnis S.A.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama