reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Kongsberg
Przemysł elektroniczny |

PIT-Radwar podpisał umowę z Kongsberg Defence & Aerospace

We wrześniu norweski koncern zanotował rekordowe zamówienie z Polski, o czym pisał Evertiq. O końcu współpracy nie ma mowy, bowiem PIT-Radwar podpisał kontrakt z Kongsberg Defence & Aerospace na wykonanie i dostawę systemów dowodzenia i łączności dwóch Morskich Jednostek Rakietowych. Wartość umowy przekracza 1,1 mld zł netto.

Polska spółka twierdzi, że umowa jest kluczową dla elektronicznej części Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podpisany kontrakt przewiduje wykonanie i dostawę wozów do czterech Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych. Jak wskazano będą to: 

  • Mobile Communication Centres (MCC), 
  • Squadron Command Vehicles (SCV), 
  • Battery Command Vehicles (BCV), Command Control Vehicles (CCV), 
  • Mobile Workshop Vehicles (MWV), 
  • Naval Command Vehicles (NCV). 

Łącznie będą to 96 nowoczesne jednostki: systemy dowodzenia, łączności i wyrzutnie rakietowe. Kontrakt wynosi ponad 1,1 mld zł netto, a jego realizacja zakończy się w 2029 roku. 

PIT-Radwar zaznacza w swojej aktualności, że umowa jest konsekwencją kontraktu zawartego 5 września 2023 r. pomiędzy Agencją Uzbrojenia i Kongsberg Defence & Aerospace na dostawę nadbrzeżnych systemów rakietowych z pociskami NSM (Naval Strike Missile). Na ten moment polska Marynarka Wojenna dysponuje dwoma systemami NDR, które zostały dostarczone w ramach dwóch wcześniejszych kontraktów realizowanych przez norweski koncern. 

Równocześnie należy podkreślić, że nie jest to również pierwsza współpraca PIT-Radwaru z Kongsberg Defence & Aerospace - firmy pracowały ze sobą przy dwóch poprzednich umowach. Co istotne, kontraktom towarzyszył również transfer technologii do polskiego przemysłu – zarówno utrzymania elementów systemu NDR i samych pocisków NSM (czym zajmują się Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce), jak i kompetencji związanych z budową i integracją systemów dowodzenia i przekazywania danych.

„Gdy mówimy Morska Jednostka Rakietowa to w domyśle mamy nie tylko polskie Jelcze, ale przede wszystkim naszych partnerów z Norwegii, którzy udowodnili, że są naszym sprawdzonym partnerem biznesowym, a współpraca przy budowie tej wyjątkowej jednostki pokazała, że rozumiemy się naprawdę dobrze. Co szczególnie istotne, jako PGZ mamy możliwość współpracy z partnerami, którzy są liderami w swoich obszarach merytorycznych. Takim jest niewątpliwie firma Kongsberg, dlatego nasze spółki jak PIT-RADWAR czy WZE korzystają na tej współpracy” – mówił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.


reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama