reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Obligacje zamienne zabezpieczą 600 mln euro dla Northvoltu

Niemiecki rząd pośrednio stał się inwestorem w szwedzkiej firmie Northvolt specjalizującej się w produkcji baterii. Northvolt pozyskał bowiem 600 milionów euro od KfW pod postacią tzw. obligacji zamiennych. Komisja budżetowa Bundestagu dała zielone światło, donosi tagesschau.de.

Rząd kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn chce zabezpieczyć połowę tej kwoty. W związku z tym, według urzędu kanclerskiego, konieczny będzie dodatkowy budżet, który nie został jeszcze ustalony. Jeśli Northvolt wejdzie na giełdę, firma mogłaby również spłacić tę kwotę KfW w formie akcji.

Jak donosi tagesschau.de, dla rządu federalnego i kraju związkowego 600 milionów to "strategiczna inwestycja" w technologię przyszłości. Urząd kanclerski pisze, że lokalizacja fabryki będzie miała realny wpływ na wielu dostawców i pomoże w rozwoju gospodarki. Northvolt chce wykorzystać pieniądze na budowę fabryki na obrzeżach Heide. Firma spodziewa się, że koszty budowy wyniosą 4,5 mld euro, jednak rząd federalny uważa, że będzie to kwota w wysokości 6,3 mld euro. 

Zarówno rządy federalny, jak i krajowy są zdeterminowane, aby fabryka powstała w Szlezwiku-Holsztynie, dlatego obiecuje dotacje w wysokości kilkuset milionów euro. Dotacje te muszą jednak zostać zatwierdzone przez UE. Faktycznie, Northvolt chciał rozpocząć budowę fabryki w tym roku i rozpocząć produkcję pierwszych ogniw akumulatorowych m.in. dla BMW, VW i Volvo w 2025 roku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama