reklama
reklama
reklama
reklama
© Infineon
Biznes |

Infineon otwiera laboratorium elektroniki kwantowej i Power AI

Niemiecki gigant otworzył nowe laboratorium rozwoju elektroniki kwantowej w bawarskiej miejscowości Oberhaching, położonej nieopodal Monachium.

Nowemu laboratorium przyświeca cel, jakim jest opracowanie i przetestowanie obwodów mikroelektronicznych dla komputerów kwantowych, które byłyby stabilne i małe, niezawodnie, a także mogłyby być produkowane na masową skalę. 

W laboratorium pracować będzie około 20 naukowców. Oprócz obliczeń kwantowych, Infineon twierdzi, że ich działania będą również koncentrowały się na rozwoju algorytmów sztucznej inteligencji do wczesnego wykrywania odchyleń w systemach zasilania.

"Infineon planuje na nowo odkryć podstawowy element komputera kwantowego. Jednym z głównych zadań nowego laboratorium kwantowego będzie opracowanie i przetestowanie systemów elektronicznych do obliczeń kwantowych w pułapkach jonowych w celu zintegrowania tych systemów z jednostką przetwarzania kwantowego. Jest to warunek niezbędny, by uczynić obliczenia kwantowe skalowalnymi i użytecznymi" – mówi Richard Kuncic, starszy wiceprezes i dyrektor generalny ds. systemów zasilania w Infineon Technologies, w komunikacie prasowym.

Firma zainstalowała innowacyjny kriostat, rodzaj super-chłodziarki, która może schłodzić się do temperatur tak niskich jak 4 stopnie Kelvina (-269 stopni Celsjusza). Qubity, najmniejsze jednostki do obliczeń w komputerach kwantowych, są niezwykle czułe i odpowiednio stabilne tylko w ekstremalnych warunkach, zazwyczaj w temperaturach poniżej -250 stopni Celsjusza i przy najniższym możliwym ciśnieniu. Systemy elektroniczne muszą więc działać idealnie, pomimo tych ekstremalnych warunków. W tak niskich temperaturach wiele materiałów zmienia swoje właściwości, w tym również zachowanie elektryczne.

Chociaż istnieje już znaczna liczba komputerów kwantowych, są to jednak instalacje wykonane przez i dla ośrodków badawczych. Przed skalowaniem do potężnych komputerów kwantowych i uprzemysłowieniem technologii konieczne będzie opanowanie kilku etapów rozwoju. Obejmuje to precyzyjną elektroniczną kontrolę nad setkami i tysiącami kubitów.

Zespół w Oberhaching opracowuje między innymi detektory optyczne do odczytywania stanów kwantowych jonów. Będzie on ściśle współpracował z laboratorium kwantowym Infineonu w Villach, które specjalizuje się w pułapkach jonowych. Nowe laboratorium będzie również dążyło do synergii ze specjalistami Infineonu z Drezna i Ratyzbony, którzy prowadzą badania nad kubitami krzemowymi oraz nadprzewodnikowymi.

W obszarze półprzewodników energetycznych laboratorium wykorzysta sztuczną inteligencję do symulacji i lepszego przewidywania starzenia się i charakterystyki awarii mikroelektroniki w sektorze energetycznym. Wymaga to nie tylko opracowania niezbędnych algorytmów, ale o wiele więcej, praktyczne pomiary będą musiały ustanowić podstawę danych do szkolenia sieci neuronowych i weryfikacji ich zachowania.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1