reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© RISC V Org
Biznes |

Amerykańscy prawodawcy: technologia RISC-V stanowi zagrożenie

Administracja prezydenta Joe Bidena znajduje się pod presją niektórych prawodawców, aby ograniczyć amerykańskim firmom współpracę z chińskimi podmiotami w zakresie technologii RISC-V. Takie działanie otwiera w zasadzie nowy front wojny technologicznej USA-Chiny.

Chodzi tu przede wszystkim o RISC-V, technologię open-source konkurującą z Arm Holdings. RISC-V może być wykorzystywany jako kluczowy komponent we wszystkim, od chipów smartfonów po zaawansowane procesory dla sztucznej inteligencji.

Agencja Reutera wskazuje, że niektórzy prawodawcy, w tym dwóch republikańskich przewodniczących komisji Izby Reprezentantów, republikański senator Marco Rubio i demokratyczny senator Mark Warner, naciskają na administrację Bidena, aby ta podjęła działania w sprawie RISC-V, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

Ustawodawcy wyrazili obawy, że Pekin wykorzystuje otwartą kulturę współpracy - panującą wśród amerykańskich korporacji – do rozwoju własnego sektora półprzewodników, co może zagrozić obecnej dominacji USA w dziedzinie chipów i pomóc Chinom w modernizacji ich wojska. Obawy tych senatorów są pierwszą poważną próbą nałożenia ograniczeń na prace nad RISC-V prowadzone przez amerykańskie firmy.

Mike Gallagher, przewodniczący House Select Committee on China, powiedział w oświadczeniu dla Agencji Reutera, że Departament Handlu powinien wymagać od amerykańskich firm i osób fizycznych uzyskania licencji eksportowej przed nawiązaniem współpracy z chińskimi firmami w zakresie technologii RISC-V.

Są to najnowsze wydarzenia w toczącej się bitwie o technologię chipów między tymi dwoma mocarstwami. Już wcześniej Evertiq informował m.in. o przenosinach różnych fabryk z Państwa Środka do Indii i Wietnamu, czy też reakcjach Chin na zwalczanie sankcji. Jedną z z takich reakcji było ustanowienie pakietu wsparcia – o wartości ponad 1 biliona juanów (143 mld USD), który miał na celu pomoc krajowemu przemysłowi półprzewodników.

Senator Marco Rubio powiedział Agencji Reutera w oświadczeniu, że "komunistyczne Chiny rozwijają architekturę chipów open-source, aby uniknąć naszych sankcji i rozwijać swój przemysł chipów”. Dodał również, że Stany Zjednoczone muszą rozszerzyć kontrolę eksportu, aby uwzględnić to zagrożenie - w przeciwnym razie Chiny pewnego dnia prześcigną USA jako lidera w projektowaniu chipów.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama