reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

ESA otwiera się na komercyjne pomysły

Polski przemysł kosmiczny rozwija się i coraz bardziej zyskuje na znaczeniu na arenie międzynarodowej. Teraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Absiskey Polska i Krakowski Park Technologiczny postanowiły wyjść na przeciw nieszablonowym rozwiązaniom, dając szansę małym i średnim przedsiębiorcom, start-upom, naukowcom, doktorantom, a nawet pasjonatom i studentom, na zaprezentowanie pomysłów na komercyjne wykorzystanie technologii kosmicznych.

„Eksploracja kosmosu to nie tylko badanie odległych planet. To także wiele technologii, które – choć opracowane na potrzeby agencji kosmicznych – od dekad znajdują zastosowanie w codziennym życiu. I właśnie to chcemy pokazać wszystkim, zachęcając do transferu tych technologii i zastanowienia się jak można je wykorzystać w użytku komercyjnym” – mówił Jarosław Chojnacki, ESA Technology Broker, w komunikacie prasowym. 

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Absiskey Polska i Krakowski Park Technologiczny ogłosiły organizację drugiej edycji konkursu ESA Technology Transfer, w którym zostaną przyznane cztery nagrody o łącznej wartości 30 000 euro: dwie nagrody po 10 000 euro każda, dwie nagrody po 5 000 euro dla firm i zespołów spoza sektora kosmicznego oraz do 5 000 EUR dla firm z sektora kosmicznego. 

ESA jest zainteresowana projektami wpisującymi się w jeden z trzech obszarów:

  • wykorzystanie patentu lub oprogramowania dostępnego dzięki ESA w zupełnie innym celu niż pierwotnie zamierzony,
  • wykorzystanie technologii zaprezentowanych przez przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego,
  • wykorzystanie dowolnej technologii z sektora kosmicznego z krajów członkowskich ESA.

Do przykładowych rozwiązań, które w przeszłości zostały opracowane na potrzeby sektora kosmicznego wymienić należy choćby termometry na podczerwień umożliwiające błyskawiczny pomiar temperatury bez kontaktu fizycznego z pacjentem, korzystające z tej samej technologii, która została przecież opracowana do oceny temperatury odległych planet. Dodajmy folię termiczną powszechnie stosowaną w ratownictwie, turystyce i wspinaczce, będącą rozwiązaniem wywodzącym się z rozwoju technologii kosmicznych 0 została zaprojektowana, by chronić satelity w kosmosie przed wahaniami temperatur i odbijać promieniowanie podczerwone. Nawet oczyszczacze powietrza, wykorzystywane w domach, biurach, szpitalach, czy restauracjach, były na początku używane przy uprawie roślin w sztucznym środowisku statków kosmicznych.

W komunikacie prasowym zwrócono uwagę, że zarówno agencje kosmiczne, jak i prywatne firmy dążą do tego, by technologie nie pozostawały jedynie w domenie kosmosu, ale trafiały do codziennego użytku. Zmieniają one nasze życie i przyśpieszają rozwój technologiczny.

Więcej na temat konkursu można przeczytać TUTAJ


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama