reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel
Biznes |

UE nakłada na Intel 376,36 mln euro kary

Komisja Europejska ponownie nałożyła na firmę Intel grzywnę w wysokości około 376,36 mln euro w związku ze sprawą antymonopolową sprzed około dwóch dekad.

Grzywna jest związana z wcześniejszymi ustaleniami, które Komisja Europejska określiła jako "nadużywanie dominującej pozycji na rynku" procesorów x86. Intel zaangażował się bowiem w szereg praktyk antykonkurencyjnych mających na celu wykluczenie konkurentów z właściwego rynku, co stanowiło naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych.

W 2009 roku Komisja nałożyła na Intel grzywnę w wysokości 1,06 miliarda euro po stwierdzeniu, że Intel nadużywał swojej dominującej pozycji na rynku procesorów x86. Grzywna ta została anulowana w zeszłym roku przez Sąd. Sąd zgodził się jednak z Komisją Europejską, że Intel w niewłaściwy sposób wykluczył konkurentów z rynku, co skłoniło unijny organ antymonopolowy do ponownego otwarcia sprawy.

"Sąd potwierdził, że praktyki Intela ograniczające konkurencję stanowiły nadużycie dominującej pozycji rynkowej zgodnie z unijnymi zasadami konkurencji" – czytamy w komunikacie prasowym.

Wspomniane praktyki miały miejsce w okresie od listopada 2002 r. do grudnia 2006 r. i polegały na dokonywaniu przez Intela płatności na rzecz trzech producentów komputerów (HP, Acer i Lenovo) w celu wstrzymania lub opóźnienia wprowadzenia na rynek określonych produktów zawierających konkurencyjne procesory x86 oraz ograniczenia kanałów sprzedaży dostępnych dla tych produktów.

UE postrzega tego typu działania jako poważne naruszenie i w związku z tym Komisja podjęła decyzję o ponownym nałożeniu na Intel grzywny w wysokości około 376,36 mln euro.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama