reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Tom Schmucker Dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Dwie fińskie firmy wysyłały do Rosji elektronikę

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC) umieściło dwie fińskie firmy na liście sankcji wobec Rosji. W oświadczeniu OFAC czytamy że fińskie firmy wysyłały zagraniczną elektronikę do rosyjskich użytkowników końcowych, w tym drony, kamery UAV, wysokowydajne filtry optyczne i baterie litowe.

"Fińskie firmy logistyczne Siberica Oy i Luminor Oy wysłały szeroką gamę elektroniki do Rosji" – napisano w oświadczeniu.

Siberica (firma magazynowa) i Luminar (firma logistyczna) są niewielkimi, powiązanymi ze sobą firmami, które mają tego samego dyrektora generalnego. Również ta osoba została dodana do listy objętej sankcjami.

Yle, fiński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny istniejący od 1926 roku, poinformował o wydaniu nakazu aresztowania na dyrektora generalnego tych dwóch fińskich spółek objętych amerykańskimi sankcjami - Gabriela Temina. 

W Finlandii Temin jest podejrzany o poważne naruszenia przepisów. Kwestia jego aresztowania zostanie poruszona w poniedziałek w Sądzie Rejonowym dla Wschodniej Uusimaa.

Na listę sankcji objętych przez Departamentu Skarbu USA, obok Gabriela Temina, została również wpisana Catherine Esther Temin, obywatelka Estonii, która zajmowała kierownicze stanowisko w firmie Siberica. Fińska agencja informacyjna STT i Yle nie były w stanie skontaktować się z przedstawicielami, ani firmy Luminor, ani Siberica. 

Według Departamentu Skarbu USA, nowe sankcje są wymierzone w podmioty, które starają się umożliwić Rosji dostęp do zaawansowanych technologii i produktów podwójnego zastosowania, czyli tych, które mogą zostać wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych.

Yle pisze, powołując się na słowa Hannu Sinkkonen, szefa dochodzeń kryminalnych w fińskim urzędzie celnym, że od początku rosyjskiej ofensywy w Finlandii wszczęto około 600 dochodzeń związanych z sankcjami. Niektóre sprawy zakończyły się postawieniem zarzutów, skazaniem lub zwolnieniem. Sinkkonen zauważa jednak, że postępowanie sądowe w bardziej złożonych sprawach może jeszcze długo potrwać.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1