reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Verkor
Biznes |

Verkor pozyskuje ponad 2 mld euro na gigafabrykę

Finansowanie ma przyspieszyć budowę gigafabryki firmy Verkor w Dunkierce, rozwój technologiczny oraz inwestycje generujące tysiące bezpośrednich i pośrednich długoterminowych miejsc pracy.

Według komunikatu prasowego firmy, finansowanie okazało się największym pozyskanym kapitałem dla francuskiego start-upu. 

Verkor zabezpieczył ponad 2 miliardy euro po uzyskaniu co najmniej 850 milionów euro finansowania serii C1, zatwierdzeniu przez Europejski Bank Inwestycyjny wsparcia dłużnego w wysokości 600 milionów euro i francuskich dotacji w wysokości około 650 milionów euro, z zastrzeżeniem ostatecznego zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

"Jesteśmy bardzo dumni z pozyskania ponad 2 miliardów euro na realizację naszych ambicji. Wspólnie powołamy do życia wysokowydajną gigafabrykę, przyspieszając odpowiedzialną transformację energetyczną i dekarbonizację transportu. To globalne finansowanie umacnia nasze długoterminowe perspektywy, a dzięki odnowionemu zaangażowaniu naszych obecnych partnerów jesteśmy teraz na dobrej drodze, aby stać się jednym z wiodących europejskich producentów baterii", powiedział Benoit Lemaignan, CEO Verkor, w komunikacie prasowym.

Głównym inwestorem w rundzie finansowania serii C – za pośrednictwem swojego funduszu Energy Transition Solutions Fund – stał się Macquarie Asset Management. Do rundy dołączyli również kluczowi partnerzy przemysłowi i finansowi Verkoru, tacy jak Renault Group, EQT Ventures, EIT InnoEnergy i Sibanye-Stillwater. Fundusz inwestycyjny SPI (Société de projets industriels), obsługiwany przez Bpifrance (francuski publiczny bank inwestycyjny), również zwiększył swoje inwestycje w tej rundzie w ramach programu "Inwestuj w przyszłość". Ta runda kapitałowa przyniosła także inwestycje ze strony Crédit Agricole Assurances i Fonds Stratégique de Participations (FSP), obsługiwanych przez ISALT. 

PULSE, fundusz energetyczny CMA CGM, przyczynił się do pozyskania funduszy w ramach szerszego partnerstwa z Verkor w zakresie łańcucha dostaw i dekarbonizacji branży transportowej i logistycznej. Uczestniczył w tym również holenderski Airbridge Investments, zwolennik budowania lepszych i bardziej świadomych ekologicznie przedsiębiorstw.


reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama