reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TATA
Przemysł elektroniczny |

Grupa Tata zainwestuje 4 mld funtów w Wielkiej Brytanii

We wtorek, 19 września, Tata Sons ogłosiło budowę gigafabryki ogniw akumulatorowych o mocy 40 GW w Wielkiej Brytanii, by dostarczać rozwiązania w zakresie mobilności elektrycznej i magazynowania energii odnawialnej dla klientów w tym kraju oraz Europie. Inwestycja pochłonie ponad 4 mld funtów.

JLR i Tata Motors będą głównymi klientami, a dostawy rozpoczną się od 2026 r., podaje Tata w aktualnościach. 

Firma twierdzi, że inwestycja o wartości ponad 4 mld funtów stanowi integralną część zaangażowania grupy Tata w mobilność elektryczną i rozwiązania w zakresie magazynowania energii odnawialnej oraz ustanawia konkurencyjny ekosystem zielonych technologii w Wielkiej Brytanii na dużą skalę.

"Decyzja grupy Tata o budowie nowej gigafabryki tutaj, w Wielkiej Brytanii - ich pierwszej poza Indiami - jest ogromnym wotum zaufania względem Wielkiej Brytanii. Będzie to jedna z największych inwestycji w brytyjskim sektorze motoryzacyjnym. Nie tylko stworzy tysiące wykwalifikowanych miejsc pracy dla Brytyjczyków w całym kraju, ale także wzmocni naszą pozycję lidera w globalnym przejściu na pojazdy elektryczne, pomagając rozwijać naszą gospodarkę w czystych branżach przyszłości" – komentuje inwestycję premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak.

W pierwszej poza Indiami fabryce Tata będzie produkowało wysokiej jakości, wysokowydajne, zrównoważone ogniwa i zestawy baterii do różnych zastosowań w sektorach mobilności i energii. Firma podkreśla, że realizacja jej strategicznych planów rozwoju w zakresie elastycznych mocy produkcyjnych rozpocznie się od fazy szybkiego wzrostu i rozpoczęcia produkcji w 2026 r. 

Zgodnie z zamierzeniami, brytyjska gigafabryka będzie maksymalizowała swój koszyk energii odnawialnej, dążąc uzyskania 100% czystej energii. Fabryka będzie wykorzystywać innowacyjne technologie i zasobooszczędne procesy, takie jak recykling baterii, aby odzyskać i ponownie wykorzystać wszystkie oryginalne surowce w celu zapewnienia prawdziwie zamkniętego ekosystemu gospodarczego.

W 1868 roku Jamsetji Tata założył firmę, która po upływie dziesięcioleci stała się indyjskim gigantem o międzynarodowym znaczeniu. Teraz Tata działa w ponad 100 krajach, zatrudniając łącznie ponad 935 000 osób. W skład grupy wchodzi 30 firm z dziesięciu branż. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama