reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Izera
Przemysł elektroniczny |

Chińskie samochody produkowane w Polsce?

Rzeczpospolita donosi, że ElectroMobility Poland rozważa po wybudowaniu fabryki uruchomienie montażu chińskich elektryków marki Geely, które miałyby zjeżdżać z taśmy obok Izery. Takie rozważania budzą obawy, że planowana fabryka w Jaworznie mogłaby się stać „montownią chińskich aut”.

Od listopada 2022 roku wiadomo, że platformy do produkcji polskiej Izery dostarczy chińska firma Geely, w której portfolio znajdują się takie marki jak Volvo czy Lotus. Rzeczpospolita zaznacza jednak, że ta sama platforma będzie wykorzystywana również do budowy m.in. Volvo EX30 czy Smart. 

ElectroMobility Poland budowy fabryki jednak jeszcze nie rozpoczęło. Obecnie trwa przetarg o grunt pod budowę, który – jak pisze Rzeczpospolita – ma zostać rozstrzygnięty do końca września. Dziennik podaje dalej, że jeśli EMP nie uda się nabyć gruntu w Jaworznie, to planowane są alternatywne lokalizacje. 

Jak dotąd w przedsięwzięcie produkcji pierwszego polskiego elektryka – Izery państwo polskie zainwestowało 500 mln zł. Rzeczpospolita zaznacza, że Skarb Państwa jest w tym przypadku inwestorem strategicznym, jednak w fazie komercyjnej rola publicznego inwestora miałaby zostać zmniejszona. 

Według skorygowanego planu pierwsze egzemplarze Izery mają zjechać z linii produkcyjnej pod koniec 2025 roku i trafić do klientów w połowie 2026 r. Planowana jest tzw. „lekka” sieć sprzedaży, która oparta jest o sprzedaż internetową, huby sprzedażowe zbliżone do obecnych salonów dilerskich a także concept story. Mobilne punkty ekspozycyjne tzw. pop-up story mają pojawić się w mniejszych miasta – pisze Rzeczpospolita. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2