reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Corporation
Biznes |

Intel sprzeda mniejszościowe udziały w IMS firmie TSMC

Intel zgodził się sprzedać 10% udziałów w IMS Nanofabrication firmie TSMC. Inwestycja TSMC wycenia IMS na około 4,3 mld USD.

Wcześniej tego lata Intel sprzedał około 20% udziałów firmie Bain Capital Special Situations, aby przyspieszyć rozwój i innowacyjność IMS. Intel ma zachować większość udziałów w IMS, które będzie nadal działać jako samodzielna spółka zależna pod kierownictwem dyrektora generalnego dr Elmara Platzgummera. Oczekuje się, transakcja zostanie zamknięta w czwartym kwartale 2023 roku.

IMS koncentruje się na narzędziach do maskowego wytwarzania mikroukładów wymaganych do opracowania zaawansowanej litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV), szeroko stosowanej w wiodących ośrodkach technologicznych. Wspólne inwestycje Bain Capital i TSMC zapewnią IMS większą niezależność. Ta dodatkowa autonomia pomoże firmie przyspieszyć rozwój i napędzić kolejną fazę innowacji w technologię litografii, aby umożliwić przejście branży na nowe rozwiązania do tworzenia układów, takie jak EUV o wysokiej aperturze numerycznej (high-NA).

"Ta inwestycja pokazuje szeroką współpracę branżową, której IMS jest pionierem, w celu rozwoju krytycznej technologii litografii dla wiodących segmentów, co przyniesie korzyści całemu ekosystemowi produkcji półprzewodników. Dzięki zwiększonej niezależności, IMS będzie w stanie sprostać znaczącym możliwościom rozwoju narzędzi do maskowego wytwarzania mikroukładów w ciągu następnej dekady i później" – mówi Matt Poirier, starszy wiceprezes ds. rozwoju korporacyjnego w firmie Intel, w komunikacie prasowym.

IMS ma zamiar odegrać istotną rolę w rozwijaniu i doskonaleniu branży półprzewodników w erze coraz bardziej wymagających zastosowań. Globalny popyt na półprzewodniki nadal rośnie, a napędza go pięć kluczowych technologii: AI, wszechobecna łączność, wszechobecne komputery, infrastruktura typu cloud-to-edge i sensoryka. Oczekuje się, że do 2030 roku rynek osiągnie wartość 1 biliona USD. Jako zasadniczy czynnik, który umożliwia ten wzrost, określa się postęp w technologii litografii, takiej jak EUV. To właśnie postępy litograficzne opierają się na zaawansowanych narzędziach do maskowego wytwarzania mikroukładów i to w nich drzemie potencjał IMS.

"TSMC współpracuje z IMS od 2012 roku nad rozwojem wielowiązkowych urządzeń do maskowego wytwarzania zaawansowanych układów technologicznych. Inwestycja ta jest kontynuacją długoterminowego partnerstwa pomiędzy TSMC i IMS w celu przyspieszenia innowacji i umożliwienia szerszej współpracy międzybranżowej" – dodaje dr Kevin Zhang, starszy wiceprezes ds. rozwoju biznesu w TSMC.

Intel początkowo w 2009 roku tylko zainwestował w IMS, jednak w 2015 roku ostatecznie nabył pozostałe udziały. W czerwcu 2023 r. Intel ogłosił umowę sprzedaży około 20% udziałów w IMS na rzecz Bain Capital.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1