reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© USI
Przemysł elektroniczny |

Europejska strategia USI zaczyna się od Polski

DigiTimes Asia pisze, że Forum Partnerstwa Inwestycyjnego UE-Tajwan 2023 w sprawie klastrów półprzewodników, które odbyło się 7 września przy okazji SEMICON Taiwan, przyniosło nową dynamikę po przyjęciu europejskiej ustawy o chipach i ogłoszeniu przez TSMC utworzenia fabryki w Niemczech.

Zdaniem Laithiego Altimime’a, prezesa SEMI Europe, od czasu uchwalenia European Chips Act nastąpił napływ inwestycji do Europy, a sam krajobraz półprzewodników znacznie zmienił się w ciągu ostatnich kilku lat. 
DigiTimes Asia przytacza interesujące słowa prezesa SEMI Europe, które tylko potwierdzają te zmiany:

"Kiedy zapytałem, kiedy TSMC zainwestuje w Europie w 2018 roku, odpowiedź brzmiała: kiedy pojawi się rynek" – miał opowiadać Altimime.

Również wpisuje się w to strategia globalnej ekspansji USI. Alex Lee, starszy wiceprezes Universal Scientific Industrial Co. (USI), spółki zależnej ASE specjalizującej się w modułach SiP, wskazał, że region EMEA jest "ostatnim elementem" globalnego planu ekspansji USI, dodając, że USI skorzysta również z talentów EMEA. DigiTimes Asia zaznacza, że od 2022 r. USI, spółka zależna ASE, może pochwalić się przychodami w wysokości 10,1 mld USD, czyli prawie połową przychodów ASE w 2022 r., wynoszących 22,5 mld USD. Należy podkreślić, że lider w dziedzinie opakowań układów scalonych ma już 28 zakładów produkcyjnych na całym świecie, a także pięć centrów projektowych.

Lee zaobserwował pojawienie się w Europie klientów zajmujących się różnymi rodzajami produkcji, koncentrujących się na wysokomieszanych, niskonakładowych segmentach w sektorze lotniczym i motoryzacyjnym. Starszy wiceprezes Universal Scientific Industriala wskazał również na planowane przejęcie przez USI francuskiej firmy Asteelflash, która jest obecnie drugim co do wielkości dostawcą EMS w Europie.

DigiTimes Asia pisze dalej, że USI posiada obecnie13 oddziałów w Europie kontynentalnej, w tym cztery w Niemczech, siedem we Francji, jeden w Czechach i jeden w Polsce. Według Lee, europejska strategia USI zaczyna się od Polski.

Lee w rozmowie z DigiTimes podkreślił, że środkowoeuropejski kraj (red. Polska) zyskał rosnące zainteresowanie dzięki niedawnej decyzji Intela o zainwestowaniu w fabrykę opakowań we Wrocławiu. Według starszego wiceprezesa USI Polska wyróżnia się jako lokalizacja pod inwestycje ze względem na wielu czynników. Wnioski te wyciągnęło USI po zbadaniu różnych krajów europejskich, a dodatkowym atutem Polski jest fakt, że polski rząd również zapewnił duże wsparcie.

USI zainwestowało w swój pierwszy zakład w Polsce w 2018 roku, powiedział Lee w rozmowie z DigiTimes Asia, a teraz firma planuje podwoić swoje moce produkcyjne w tym kraju, wykorzystując polskich dostawców elektroniki samochodowej. 

Pomimo polskich kompetencji w dziedzinie fotoniki, wiceprezes USI powiedział, że fotonika nie jest obecnie przedmiotem zainteresowania firmy, choć może być opcją w dłuższej perspektywie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama