reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Kongsberg
Przemysł elektroniczny |

Zamówienie z Polski rekordowym dla Kongsberga

Kongsberg podpisał z Polską kontrakt na system obrony wybrzeża Naval Strike Missile o wartości 1,5 mld USD.

Norweska firma poinformowała w komunikacie prasowym, że podpisała z polskim Ministerstwa Obrony Narodowej kontrakt o wartości około 16 miliardów koron norweskich (1,5 mld USD) na dostawę czterech eskadr systemu obrony wybrzeża NSM (Naval Strike Missile) (CDS).

Kongsberg Defence & Aerospace zaznacza, że Polska była pierwszym krajem, który nabył zdolność NSM CDS w 2008 roku, a następnie w 2014 roku wraz z dodatkową eskadrą. Podpisanie najnowszego, rekordowego kontraktu opiera się więc na ponad dekadzie udanej współpracy pomiędzy norweską firmą, polskim rządem i polskim przemysłem. Kongsberg będzie realizował dostawy do 2030 roku. 

"Ten kontrakt jest największym pojedynczym kontraktem w historii Kongsbergu i stanowi ważny kamień milowy w naszej ponad 200-letniej historii. Polska jest naszym wieloletnim partnerem i jesteśmy dumni z podpisania tej umowy. Wraz ze zmianą sytuacji bezpieczeństwa w Europie, Polska jest zdecydowana zapewnić istotne zdolności obronne, a dla Kongsberga jako partnera branżowego zapewnia to przewidywalność inwestycji i dalsze budowanie zdolności do zaspokojenia tych potrzeb" – mówi Geir Håøy, prezes i dyrektor generalny Kongsbergu, w komunikacie prasowym.

W realizacji przedsięwzięcia swój udział będzie miał również polski przemysł, który będzie zaangażowany w dostarczenie systemu łączności, pojazdów i część systemu dowodzenia oraz kontroli, a także weźmie udział w działaniach integracyjnych systemu.

Zgodnie z umową, Kongsberg ma zapewnić szkolenia i wsparcie techniczne, w tym symulatory, aby umożliwić polskiemu personelowi prowadzenie usług serwisowych w Polsce.

"System obrony wybrzeża NSM odgrywa znaczącą rolę we wspieraniu zdolności narodów do obrony swojego terytorium i obywateli. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać Polskę w budowaniu takich zdolności. Determinacja wykazana przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, aby nabyć więcej NSM CDS, jest oznaką zaufania i potwierdza, że nasz system reprezentuje najbardziej efektywne dostępne możliwości" – dodał Eirik Lie, prezes Kongsberg Defence & Aerospace.

Konsgerb zaznacza, że NSM może być wystrzeliwany zarówno z platform lądowych, jak i morskich. Jest już używany oraz dostarczany do 12 krajów. Norweska firma zaznacza, że NSM jest pociskiem uderzeniowym piątej generacji i uważany jest za najbardziej zaawansowany morski pocisk uderzeniowy na świecie, który początkowo był opracowany przez Kongsberg dla norweskiej marynarki wojennej. Niewidzialna konstrukcja pocisku sprawia, że jest on trudny do wykrycia, a jego system poszukiwawczy umożliwia autonomiczne rozpoznawanie celów.

Umowa musi zostać jeszcze zatwierdzona przez odpowiednie organy. Kongsberg podaje jednak, że finansowanie ma zostać sfinalizowane w ciągu kilku tygodni.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama