© tsmc
Analizy |

Spadek przychodów z półprzewodników

Dynamiczna zmiana na rynku elektroniki doprowadziła do globalnego obniżenia zysków o 1.1%.

TrendForce donosi o interesującej zmianie w krajobrazie branży elektronicznej: malejące zapasy komponentów do telewizorów, wraz z rosnącym rynkiem napraw mobilnych, który napędza popyt na TDDI, wywołały szereg pilnych zamówień w łańcuchu dostaw w II kwartale. Te złożone w ostatniej chwili zamówienia posłużyły jako koła ratunkowe, wspierając wykorzystanie istniejących mocy produkcyjnych i ratując przychody kontaktorów półprzewodników w II kwartale. Jednak wzrost adrenaliny związany z tymi tymczasowymi zamówieniami jest raczej zjawiskiem krótkotrwałym i jest mało prawdopodobne, aby przeniósł się na trzeci kwartał.

Z drugiej strony, popyt na podstawowe produkty konsumenckie, takie jak smartfony, komputery PC i notebooki, pozostaje słaby. Jednocześnie tradycyjnie stabilne sektory - motoryzacyjny, kontroli przemysłowej i serwerów - przechodzą korektę zapasów. Zbieg tych trendów doprowadził do trwałego spadku u dziesięciu największych na świecie kontraktowych producentów półprzewodników. Ich globalne przychody spadły w tym kwartale o około 1,1%, osiągając wartość 26,2 mld USD.

Na horyzoncie pojawia się jednak nadzieja, ponieważ TSMC, gigant w przemyśle półprzewodników, oczekuje prawdopodobnego wzrostu w trzecim kwartale. Z najnowszym cyklem produkcyjnym iPhone'a jako silnym wiatrem w plecy spółka spodziewa się gwałtownego wzrostu popytu na powiązane komponenty. Ponadto, wprowadzenie kosztownego, ale rewolucyjnego procesu 3 nm ma zadebiutować finansowo, zapewniając bardzo potrzebny impuls, który zrównoważy stagnację obserwowaną w starszych procesach. W rezultacie przychody TSMC w III kwartale wydają się nie tylko ustabilizowane, ale także przygotowane do potencjalnego odbicia.

Działalność foundry Samsunga osiągnęła w drugim kwartale imponujący przychód w wysokości 3,23 mld USD, co oznacza skok o 17,3% w ujęciu kwartalnym. Jednak na trzeci kwartał prawdopodobnie wpłynie spowolniona gospodarka, co spowoduje spadek popytu na smartfony z Androidem, komputery PC i laptopy. W rezultacie wskaźnik wykorzystania fabryk 8-calowych układów nadal spada.

W międzyczasie GlobalFoundries zachował spokój w drugim kwartale, trzymając pozycję z nominalnym wzrostem przychodów o 0,2%. Jednak w miarę jak III kwartał zaczyna nabierać kształtu w obliczu zawirowań gospodarczych, GlobalFoundries ma możliwość ustabilizowania się w postaci długoterminowych kontraktów w wyspecjalizowanych niszach - od amerykańskiego przemysłu lotniczego i obronnego po opiekę zdrowotną - a także długoterminowych umów (LTA) na zamówienia związane z motoryzacją. Kontrakty te nie tylko umacniają pozycję GlobalFoundries, ale także skutecznie wspierają wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych. W związku z tym przewiduje się, że przychody firmy utrzymają równowagę w trzecim kwartale.

UMC odnotowało wzrost przychodów w drugim kwartale, dzięki nadzwyczajnym zamówieniom na układy SoC do telewizorów i Wi-Fi. Dzięki temu przychody UMCwzrosły o 2,8% w ujęciu kwartalnym. Jednak spojrzenie na III kwartał ujawnia krajobraz gospodarczy, który wygląda mniej niż różowo. Wydatki konsumenckie nie wykazują oznak znaczącego ożywienia, a poprzednie zamówienia awaryjne zaczynają wysychać, co prowadzi do spadku zarówno wykorzystania mocy produkcyjnych, jak i przychodów.

W międzyczasie SMIC mierzy się z własnymi wyzwaniami. Firma odnotowała wzrost przychodów o 6,7% w drugim kwartale. Podczas gdy przychody z 8-calowych waferów spadły, przychody z 12-calowych chipów wzrosły do 1,56 mld USD. Solidny wzrost przychodów SMIC jest napędzany głównie przez krajowe substytuty wyspecjalizowanych chipów, od układów scalonych sterowników (AMOLED DDI, TDDI) i NOR Flash po MCU. Dostawy i wykorzystanie mocy produkcyjnych SMIC mają się nadal poprawiać, napędzając wzrost przychodów w trzecim kwartale.

W drugim kwartale nastąpiła uderzająca zmiana wśród producentów kontraktowych zajmujących miejsca od szóstego do dziesiątego, przy czym Nexchip triumfalnie powrócił na miejsce numer dziesięć. W międzyczasie reszta rankingu utrzymała swoją pozycję. HuaHong Group, Tower Semiconductor i PSMC w większości utrzymały kurs, a przychody w drugim kwartale pozostały w dużej mierze statyczne lub doświadczyły niewielkiego spadku w porównaniu z poprzednim kwartałem. Przewidywania sugerują, że III kwartał będzie podążał tą samą ścieżką finansową, co II.

Kwartał obfitował w emocjonujące wydarzenia związane z nieoczekiwanym wzrostem zamówień awaryjnych, pochodzących głównie z sektora wyświetlaczy. Na tej niespodziewanej fali szczególnie skorzystali niszowi gracze, tacy jak VIS i Nexchip. Dzięki nieoczekiwanym zamówieniom LDDI, VIS odnotował wzrost przychodów o 19,1% kwartał do kwartału.. Wzrost ten nie był ograniczony do jednego produktu; zarówno małe, jak i duże DDI, a także sektory PMIC, odnotowały godne uwagi wzrosty przychodów. Jednak popyt ze strony użytkowników końcowych nie został jeszcze w pełni odbudowany. Chociaż oczekuje się, że operacje w trzecim kwartale wykażą pewien wzrost, dynamika prawdopodobnie będzie ograniczona.

W drugim kwartale przychody Nexchip wzrosły o 65,4% kwartał do kwartału, osiągając 268 mln USD i przyćmiewając DB Hitek, by powrócić na dziesiąte miejsce. Ten ogromny skok był napędzany przez splot czynników: gwałtowny wzrost zamówień na komponenty LDDI i TDDI w ostatniej chwili oraz udane wprowadzenie wysokomarżowych produktów wykorzystujących droższy proces 55 nm. Czynniki te podniosły wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych Nexchip do imponujących 60-65%, katalizując wzrost przychodów.

Przewiduje się, że Nexchip utrzyma wzrostową trajektorię zarówno pod względem wykorzystania mocy produkcyjnych, jak i przychodów w 3. kwartale. Optymizm ten opiera się na rosnącym w Chinach trendzie substytucji krajowej, wzmocnionym przez nieustanny marketing Nexchip. III kwartał Nexchip zapowiada nie tylko wzrost, ale także kolejne potencjalnie olśniewające wyniki.

Przewiduje się, że sezonowy popyt w drugiej połowie roku będzie niższy niż w poprzednich latach. Przewidywane zamówienia na wysokiej klasy układy głównego nurtu - takie jak procesory aplikacji (AP) i modemy - a także peryferyjne układy scalone mają zwiększyć wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych partnerów w skomplikowanym łańcuchu dostaw Apple. Dodatkowym napędem tej sytuacji jest wzrost zamówień na wysokiej klasy chipy HPC AI, które dodają impetu procesom produkcyjnym o wysokiej wartości. TrendForce przewiduje, że przychody dziesięciu największych światowych producentów półprzewodników typu foundry prawdopodobnie odbiją się od najniższego poziomu w trzecim kwartale, po czym nastąpi stopniowy wzrost.