reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Government of the Peoples Republic of China
Przemysł elektroniczny |

Chiny zainwestują 40 mld USD w pobudzenie branży chipów

We wtorek, 5 września, Agencja Reutera poinformowała o tym, że Chiny mają uruchomić państwowy fundusz o wartości 40 mld USD, by pobudzić branżę chipów.

Agencji Reutera udało się dotrzeć do kilku, dobrze znających sprawę osób, które prosiły o zachowanie anonimowości. Źródła zdradziły, że Chiny zamierzają uruchomić nowy fundusz inwestycyjny wspierany przez państwo, który ma na celu zebranie około 40 miliardów USD i przeznaczenie ich na potrzeby chińskiego sektora półprzewodników. Decyzja ta jest ściśle związana z chęcią dogonienia USA oraz innych rywali technologicznych.

Najprawdopodobniej będzie to największy z trzech funduszy uruchomionych przez China Integrated Circuit Industry Investment Fund, znany również jako Big Fund, pisze agencja prasowa. Fundusz swoim budżetem miałby przewyższyć podobne fundusze – z 2014 i 2019 roku, które według raportów rządowych zebrały odpowiednio 138,7 miliarda juanów i 200 miliardów juanów. Ten miałby zgromadzić 300 miliardów juanów.

Rozmówcy Agencji Reutera podali, że jednym z głównych obszarów inwestycji miałby być sprzęt do produkcji chipów. Warto więc zaznaczyć, że nie od dzisiaj, a od dłuższego już czasu Xi Jinping, Prezydent Chin, podkreślał, jak ważne jest, by Państwo Środka stało się samowystarczalne w zakresie półprzewodników. Agencja zaznaczyła, że potrzeba ta stała się jeszcze bardziej paląca po tym, jak Waszyngton nałożył szereg środków kontroli eksportu w ciągu ostatnich kilku lat, powołując się na obawy, że Pekin może wykorzystać zaawansowane chipy do zwiększenia swoich zdolności wojskowych.

Zgromadzenie środków na pobudzenie branży byłoby więc wyjściem z tej sytuacji, a także odpowiedzią na wprowadzony w październiku przez Stany Zjednoczone szeroko zakrojony pakiet sankcji, ograniczający dostęp Chin  do zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów. Przypomnijmy, że ruch USA został poparty przez Japonię i Holandię, które zdecydowały się podjąć podobne kroki.

Nowy fundusz został zatwierdzony przez chińskie władze w ostatnich miesiącach, pisze Agencja Reutera, dodając, że chińskie ministerstwo finansów planuje wnieść wkład w wysokości 60 miliardów juanów. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1