reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© pixabay geralt
Biznes |

Chiny rekrutują zagraniczne talenty w dziedzinie chipów

Do 2018 r. Chiny próbowały przyciągnąć wybitnych zagranicznych naukowców poprzez hojnie sponsorowany program, który Waszyngton uważał za zagrożenie dla amerykańskich interesów i przewagi technicznej

Według trzech źródeł posiadających wiedzę na ten temat oraz analizy agencji Reuters obejmującej ponad 500 dokumentów rządowych z lat 2019-2023, Chiny po cichu ożywiły Plan Tysiąca Talentów (TTP) pod nową nazwą i w nowym formacie. Celem było zwiększenie biegłości technologicznej dwa lata po tym, jak przestały promować program w związku z amerykańskimi dochodzeniami w sprawie pracowników naukowych.

Wznowiona kampania rekrutacyjna ma oferować wysokie korzyści, w tym dotacje na zakup domu i standardowe premie za podpisanie umowy w wysokości od 420 000 do 700 000 USD.

Na różnych szczeblach rządowych Chiny prowadzą programy talentów, które mają na celu połączenie zagranicznych ekspertów chińskich i międzynarodowych. Qiming, program prowadzony przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych, ma być głównym zamiennikiem TTP, czytamy dalej w raporcie.

Prezydent Xi Jinping już wcześniej podkreślał potrzebę osiągnięcia przez Chiny samodzielności w zakresie półprzewodników w świetle ograniczeń eksportowych USA - co wywołało nagły wzrost rekrutacji ekspertów technologicznych.

Evertiq informował w przeszłości o wpływie amerykańskich sankcji na chiński rynek półprzewodników. Na początku października 2022 r. Stany Zjednoczone wprowadziły szereg aktualizacji przepisów eksportowych dotyczących półprzewodników i powiązanych technologii do Chin. Dwa z dziewięciu nowych przepisów wyróżniały się, biorąc pod uwagę skalę zarówno krótkoterminowego, jak i długoterminowego wpływu, jaki spowodują.

Reuters donosi, że Qiming rekrutuje pracowników z dziedzin naukowych i technologicznych, które obejmują "wrażliwe" lub "niejawne" obszary, w tym półprzewodniki, powołując się na osoby posiadające wiedzę na ten temat.

"Zagraniczni przeciwnicy i strategiczni konkurenci rozumieją, że pozyskiwanie najlepszych talentów z USA i Zachodu jest często tak samo korzystne, jak pozyskiwanie samej technologii" - powiedział agencji Reuters Dean Boyd, rzecznik Narodowego Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa rządu USA, zapytany o chińskie programy rekrutacji talentów.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1