reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Samsung
Biznes |

Samsung zwiększa inwestycje, gdy inni producenci chipów je ograniczają

Firma zmierza pod prąd obecnych trendów na rynku półprzewodników

Jak podaje portal BusinessKorea, pomimo prognoz, że globalne inwestycje w zakłady półprzewodnikowe powrócą do spadków po raz pierwszy od czterech lat, Samsung Electronics dokonał największych inwestycji w zakłady w historii w pierwszej połowie tego roku. Koreański gigant branży półprzewodników nie tylko inwestuje w badania i rozwój (R&D), ale także zabezpiecza środki finansowe na fuzje i przejęcia na dużą skalę, dlatego wiele uwagi poświęca się przyszłym inwestycjom Samsung Electronics.

Według japońskiego portalu Nikkei, na stan z 20 sierpnia (czasu lokalnego), wolumen inwestycji 10 największych firm półprzewodnikowych na świecie w 2023 r. osiągnął 122 mld USD, co oznacza spadek o 16 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Oznacza to, że po raz pierwszy od 2019 r. główne firmy półprzewodnikowe odnotowały spadek inwestycji w zakłady z roku na rok. Spadek ten był największy w ciągu ostatniej dekady. Wynika to z faktu, że kryzys na rynku półprzewodników spowodował nagromadzenie zapasów w alarmującym tempie, a łączne inwestycje 10 producentów chipów osiągnęły rekordowy poziom 146,1 mld USD w 2022 roku.

Z drugiej strony Samsung Electronics znacznie zwiększył swoje inwestycje, przełamując ten trend. Według półrocznego raportu firmy, jej inwestycje w zakłady w pierwszej połowie tego roku osiągnęły 25,2593 biliona wonów, co stanowi wzrost o około 24,7 procent w porównaniu z 20,2519 biliona w tym samym okresie ubiegłego roku. Z tej kwoty 92 procent zainwestowano w półprzewodniki. Wydatki na badania i rozwój również wyniosły 13,0777 biliona wonów, co oznacza wzrost o 13,1 procent z 12,1771 biliona wonów w pierwszej połowie 2022 roku.

Tylko w pierwszej połowie tego roku dział półprzewodników Samsunga stracił aż 9 bilionów wonów. Kryzys nie powstrzymał jednak firmy przed agresywnymi inwestycjami.

Ostatnio Samsung Electronics sprzedaje swoje udziały w innych firmach, aby zapewnić sobie więcej gotówki. Niedawno sprzedał część swoich udziałów w holenderskiej firmie ASML produkującej sprzęt półprzewodnikowy, aby zebrać trzy biliony wonów w gotówce. W lutym firma ogłosiła krótkoterminową pożyczkę w wysokości 20 bilionów wonów od Samsung Display.

Jej zagraniczne spółki zależne również wysyłają pieniądze do siedziby głównej w Korei. W pierwszej połowie tego roku zagraniczne spółki zależne Samsunga przesłały do centrali 21,8457 biliona wonów. W pierwszej połowie 2022 r. kwota ta wyniosła zaledwie 13,78 miliarda wonów, co oznacza 158-krotny wzrost.

Znawcy branży uważają, że Samsung wykorzysta te pieniądze na inwestycje w sprzęt do półprzewodników o super-szerokich przerwach energetycznych z innymi producentami chipów oraz na duże fuzje i przejęcia (M&A).

Oczekuje się również, że wcześniej ogłoszone duże transakcje staną się bardziej widoczne. W swoim ogłoszeniu o zyskach w styczniu 2021 r. Samsung powiedział, że będzie dążył do znaczących fuzji i przejęć w ciągu najbliższych trzech lat. Termin ten upływa w styczniu 2024 r. i nie pojawiły się jeszcze żadne wiadomości. Jednak koreański producent chipów zbierał w tym roku pieniądze na różne sposoby, więc oczekuje się, że do końca roku zostanie przedstawiony przybliżony plan.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1