reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© European Union 2021
Biznes |

EU ma poważny problem- współpraca gospodarcza z Chinami a kwestia bezpieczeństwa

Obawy o bezpieczeństwo kolidują z potrzebami łańcucha dostaw i krajowymi ambicjami eksportowymi

Jak agencja Reuters pisze w swoim artykule z 16 sierpnia, w kwestii Chin Unia Europejska próbuje rozwiązać poważny dylemat-  stara się odgrywać większą rolę w globalnej gospodarce, jednocześnie zmniejszając swoją zależność od Chin.

Prezydent Komisji Europejskiej, Ursula Von der Leyen 31 lipca skrytykowała Pekin za jego postawę geopolityczną. Szefowie państw i rządów UE chcą jednak, aby Europa "zmniejszyła ryzyko" związane ze współpracą z Chinami, ale nie odcinała się od nich ani nie zmieniała orientacji na wewnątrzeuropejską. Wynika to z faktu, że Chiny są trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym UE i największym źródłem importu.

Według Eurostatu, przemysł elektroniki i półprzewodników zaimportował w zeszłym roku z Chin towary o wartości 32 miliardów euro, ale jednocześnie odnotował eksport o wartości 13 miliardów euro. W rezultacie firmy takie jak holenderski producent sprzętu do produkcji chipów ASML znajdują się w pułapce między aspiracjami Europy w zakresie bezpieczeństwa a ich potrzebami biznesowymi.

Stany Zjednoczone, największy europejski rynek eksportowy, chcą, by Bruksela poszła w ich ślady i podjęła zdecydowane kroki w polityce wobec Pekinu. Jednak amerykańska ustawa o redukcji inflacji może również zbliżyć UE do Chin ze względu na jej protekcjonistyczny wydźwięk.

Rządy krajowe pozostawiają Brukseli prowadzenie ostrzejszej polityki wobec Chin, jednocześnie promując bliższe więzi z Chinami w swoich krajach, w imię zwiększenia ilości miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Jak komentuje François Chimits z Mercator Institute for China Studies, "grają dobrego glinę i przytulają pekińskiego niedźwiedzia", gdy jest to dla nich korzystne.

Pierwsza ogólnokrajowa strategia Niemiec wobec Chin, opublikowana w zeszłym miesiącu, dążyła do zaostrzenia kontroli eksportu i ryzyka związanego z łańcuchem dostaw, a jednocześnie uwzględniała apele producentów, takich jak producent samochodów Volkswagen i grupa chemiczna BASF, o utrzymanie płynności wymiany handlowej. Z drugiej strony Francja naciska na bardziej protekcjonistyczną linię wobec chińskich programów pomocowych i tego, co uważa za sztucznie zaniżone ceny.

Komisja nałożyła cła antydumpingowe na wybrane branże, takie jak kable optyczne i węglik wolframu, ale istnieją pewne ograniczenia. Brukseli trudno byłoby na przykład nałożyć kary na chiński przemysł samochodów elektrycznych, ponieważ łańcuch dostaw w tym przemyśle jest zbyt skomplikowany.

Unia Europejska wydaje się być przekonana, że Chiny są rywalem, ale nie wrogiem, a 27 państw członkowskich bloku będzie musiało współpracować, aby znaleźć rozwiązanie obecnej sytuacji. Wyzwaniem dla Von der Leyen będzie uniknięcie wojny handlowej lub wyścigu subsydiów, przy jednoczesnym uwzględnieniu zagrożeń dla bezpieczeństwa. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama