reklama
© Evertiq
Przemysł elektroniczny |

Evertiq Expo Warsaw 2023 pełne interesujących prelegentów

Evertiq organizuje targi dla branży elektronicznej od 2011 roku. Pierwsze - jeszcze pod nazwą TEC (The Evertiq Conference) - odbyły się w szwedzkim Lund. Szybko jednak zaczęliśmy się rozwijać, dodając kolejne miasta do naszego portfolio. W 2014 roku wyruszyliśmy poza Szwecję, organizując pierwsze wydarzenie w Warszawie. Powoli zaczęliśmy żegnać się też z nazwą TEC, która kojarzyła się z wydarzeniem networkingowym, a nam udało się przekształcić w pełnoprawne targi. Rok 2018 okazał się więc przełomowy - postanowiliśmy nazywać nasze przyszłe wydarzenia Evertiq Expo. Wkrótce nadejdzie czas na kolejną edycję Evertiq Expo w Polsce, tym razem w stolicy Polski - a program konferencji jest bogaty w interesujących prelegentów.

Aktualizacja; września 27, 2023 2:06 PM

Konferencja towarzysząca targom rozpocznie się 26 października o godzinie 09:00 wystąpieniem Jana Brzyka (AGH Space Systems, Lider zespołu łazika marsjańskiego, Akademia Górniczo-Hutnicza) i Mariusza Gibca (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH) pt. Rozwój inżynierii kosmicznej w projektach AGH Space Systems. Prelegenci opowiedzą czym jest AGH Space Systems i realizacją jakich projektów inżynierii kosmicznej się zajmuje. Przedstawią zagadnienia związane z rozwojem systemów rakietowych o napędzie hybrydowym oraz na paliwo ciekłe, metodami wytwarzania paliw, możliwości wynoszenia ładunku badawczego, przeprowadzania eksperymentu i odzyskiwania rakiety. Omówią również projekt, w którym wykorzystywany jest modułowy łazik marsjański, a także pokażą realizacje misji naukowych, rozpoznania terenu i autonomicznej nawigacji oraz wspomagania pracy i asysty dla astronauty. Jan Brzyk i Mariusz Gibiec wyjaśnią także, na czym polegają eksperymenty przeprowadzane w stratosferze z użyciem balonów i gondoli ładunku badawczego.

Następnie Słuchacze będą mogli skupić się na przemówieniu Adama Lipca, Starszego specjalisty w Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Tele- i Radiotechniczny, zatytułowanemu Przegląd wybranych typów płytek drukowanych oraz technologii ich wytwarzania. Adam Lipiec omówi wybrane typy obwodów drukowanych oraz związane z nimi technologie wykonania, a także przedstawi zagadnienia wyjaśniające powiązanie technologii z konstrukcją konkretnego typu obwodu drukowanego oraz trudnością jego wykonania. Na koniec uwaga zostanie skupiona na omówieniu kluczowych wskaźników, mających wpływ na końcową cenę produktu.

O komercjalizacji wyników badań B+R, związanych z tym wyzwaniach i możliwościach, opowie Paweł Kubiński, kierownik projektu IPMA, Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki. Specjalista zwróci uwagę na to, że pomimo dużego potencjału komercyjnego, wiele potencjalnie przełomowych technologii nie jest komercjalizowanych z powodu różnych przeszkód, takich jak niski poziom ekonomiczny, niewystarczająca dojrzałość technologiczna lub brak dialogu między przemysłem, a środowiskiem akademickim. Zdaniem Pawła Kubińskiego komercjalizacja badań B+R jest trudnym zadaniem, które wymaga starannego planowania dla jego sprawnego wdrożenia. W swoim wystąpieniu specjalista wskaże, jakie możliwości ma przemysł, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw, w zakresie przeprowadzania prac badawczo-rozwojowych w celu  komercjalizacji technologii półprzewodnikowych dotyczących układów scalonych, systemów oparte na azotku galu i węglika krzemu lub kwantowych laserów kaskadowych.

W tajniki prawa konkurencji dla przedsiębiorców zagłębi się Maria Kanak, radca prawny i właścicielka firmy Kancelaria Radcy Prawnego, specjalizująca się w zakresie prawa ochrony konkurencji. W 2009r. Komisja Europejska nałożyła na Intel karę w wysokości 1,1 mld euro, w 2014 r. Infineon Technologies AG została ukarana karą w wysokości ponad 82 mln euro, a w 2019r. kara w wysokości 1,49 mld euro została nałożona na Google. W tych wszystkich przypadkach kary dotyczyły zakazanych praktyk ograniczających konkurencję. Podczas swojego wystąpienia Maria Kanak wyjaśni Słuchaczom, czym są praktyki ograniczające konkurencję oraz, czy i jakie związane z ich stosowaniem ryzyka występują też na naszym, krajowym poziomie? Odpowie również na pytanie, czy można dopuścić się zakazanych praktyk przez przypadek, czy zawsze musi to być celowe działanie? Jaka odpowiedzialność grozi za ich stosowanie i czy odpowiedzialność ta dotyczy zawsze tylko przedsiębiorcy, a nigdy nie dotknie zarządzającego przedsiębiorcy managera? I w końcu, czy przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za samowolne działania swojego pracownika? 

Po Marii Kanak mikrofon przejmie Thorne Lietz, Senior Sales Manager, InnoLas Solutions GmbH, który opowie o tym jak zwiększyć wydajność depanelowania PCB za pomocą technologii laserowej. Zapotrzebowanie na doskonałą jakość cięcia oraz rosnąca presja kosztowa wymagają ponownej oceny stosowania tradycyjnych metod produkcji sprawiły, że depaneling laserowy staje się coraz szerzej stosowany. Javier Gonzales wyjaśni dlaczego, depanelowanie laserowe zapewnia najwyższą czystość techniczną, poprawiającą trwałość elektroniki, zwiększając przy tym wydajność i obniżając koszty produkcji. Zwróci również uwagę na fakt, że technologia laserowa zapewnia nową ścieżkę do zwiększenia wydajności paneli, a tym samym zmniejszenia ilości odpadów materiałowych i kosztów.

Następnie Piotr J. Cywiński, Zastępca Dyrektora Łukasiewicz IMIF, Komercjalizacja i Sprzedaż, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, opowie o komercjalizacji wyników badań B+R, a także idącym za tym wyzwaniach i możliwościach. Cywiński zwróci uwagę na to, że nawet pomimo dużego potencjału komercyjnego, wiele potencjalnie przełomowych technologii nie jest komercjalizowanych z powodu różnych przeszkód, takich jak niski poziom ekonomiczny, niewystarczająca dojrzałość technologiczna lub brak dialogu między przemysłem a środowiskiem akademickim. Dlatego komercjalizacja badań B+R jest trudnym zadaniem, które wymaga starannego planowania dla jego sprawnego wdrożenia. Zaczynając od tego spojrzenia, prelegent podsumuje możliwości dla przemysłu, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw, w zakresie przeprowadzania prac badawczo-rozwojowych w celu komercjalizacji technologii półprzewodnikowych dotyczących układów scalonych, systemów oparte na azotku galu i węglika krzemu lub kwantowych laserów kaskadowych.

Na temat materiałów termoprzewodzących będzie natomiast mówił Marcin Mierzejewski, Thermal specialist w DACPOL Sp. z o.o. / KERAFOL - Keramische Folien GmbH & Co. KG. Podczas swojego wystąpienia opowie o tym, na co zwrócić uwagę, dobierając odpowiedni produkt. Celem wystąpienia Mierzejewskiego jest przybliżenie podstawowych właściwości materiałów termoprzewodzących oraz omówienie cech, na które te właściwości mają wpływ, na bazie produktów Kerafol. Znajomość opisywanych parametrów ułatwi później Słuchaczom określenie kryteriów doboru odpowiedniego rozwiązania.

Po Marcinie Mierzejewskim mikrofon przejmie Karol Sowa, właściciel firmy i specjalista ds. Procesów, Sowa Electronics, we współpracy z Pillarhouse International Ltd. Wygłosi on mowę pt. Automatyzacja procesu lutowania elementów przewlekanych THT dla mikro, małych i średnich firm – ile to kosztuje? Sowa zwróci uwagę na to, że rosnące koszty energii, zatrudnienia, materiałów, komponentów mają negatywny wpływ na rentowność Polskich Firm Elektronicznych oraz OEM. W trakcie prelekcji postara się udzielić odpowiedzi na pytania: ile kosztuje zakup oraz wdrożenie maszyny do lutowania selektywnego i po jakim czasie taka inwestycja mogłaby się zwrócić. 

Następnie problem etykietowania i znakowania, w celu zapewnienia właściwej identyfikacji produktu, poruszy Michael Rosenwirth, Product Manager w AdoptSMT Polska Spółka z o.o. Prelegent omówi rzeczywiste koszty etykietowania, co się na nie składa oraz jak można je zminimalizować. Wyjaśni również, dlaczego warto rozmawiać z kompleksowym dostawcą usług zamiast rozdrabniać się na kilku poddostawców i dlaczego w efekcie końcowym wcale nie przynosi to oczekiwanych oszczędności. 

Tomasz Dublasiewicz, Operations Manager w Amtest Group opowie z kolei o oczekiwaniach jakościowych przy zmianie aplikacji z lakierów akrylowych na silikon i lakiery UV. Dublasiewicz zwróci uwagę na to, że w przemyśle obserwuje się tendencję odchodzenia od materiałów akrylowych w kierunku powłok ochronnych o wyższej lepkości. Sprawia to, że interesujący staje się przegląd różnic w oczekiwaniach jakościowych pod względem dokładności i ogólnych kryteriów akceptacji jakości.

Konferencję wzbogaci również Paul Mason, Global Technology Director w Rochester Electronics, wystąpieniem pt. Komponent EOL/Starzenie się – Jak wydłużyć cykl życia produktu? Obecnie zaobserwować można wyraźne skrócenie się cyklu życia komponentów elektronicznych pomiędzy wprowadzeniem ich na rynek a starzeniem. Zmiany napędzają również AI, elektronika użytkowa, ograniczone możliwości produkcyjne i zmiany w opakowaniach. Mason poruszy więc interesujący temat, jakim są skutki starzenia się urządzeń pamięci, a także jak można nim zarządzać.

Ostatnia prelekcja podczas konferencji Evertiq Expo została zatytułowana Źródła złej jakości lutowania w piecach rozpływowych i jak im zapobiegać. Wygłosi ją Olaf Ciepły, Global Sales Manager, IBL-Löttechnik GmbH, który zwróci uwagę na to, że zwykle zła jakość połączeń lutowanych jest wykrywana, gdy produkt opuszcza piec rozpływowy lub gdy uszkodzony produkt jest zwracany od klienta. W swoim wystąpieniu zastanowi się i przeanalizuje, gdzie jest prawdziwe źródło tych problemów, ponieważ ich zmniejszenie poprawi koszty produkcji i naprawy, co ostatecznie prowadząc do zadowolenia klientów.

Evertiq Expo w Warszawie odbędzie się 26 października 2023 w godzinach 09:00-16:00 na PGE Narodowym. Udział w targach i konferencji jest darmowy. Zarejestruj się już dziś!


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1