reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TSMC
Przemysł elektroniczny |

Giganci łączą siły i ogłaszają budowę fabryki półprzewodników

Wczoraj, 8 sierpnia TSMC, Bosch, Infineon i NXP ogłosiły założenie spółki joint venture w celu przeniesienia zaawansowanej produkcji półprzewodników do Europy.

Światowi giganci branży poinformowali o wspólnej inwestycji w European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC) GmbH w Dreźnie. ESMC stanowi znaczący krok w kierunku budowy fabryki 300 mm w celu zaspokojenia przyszłych potrzeb szybko rozwijającego się sektora motoryzacyjnego i przemysłowego, przy czym ostateczna decyzja inwestycyjna oczekuje na potwierdzenie poziomu finansowania publicznego dla tego projektu, napisano w komunikacie. Projekt ma zostać zrealizowany w ramach Europejskiej Ustawy o Chipach.

Firmy twierdzą, że planowana fabryka będzie miała miesięczną zdolność produkcyjną 40 000 wafli 300 mm (12 cali) w technologii 28/22 nanometrów planarnych CMOS i 16/12 nanometrów FinFET firmy TSMC, co ma jeszcze bardziej wzmocnić europejski ekosystem produkcji półprzewodników dzięki zaawansowanej technologii tranzystorów FinFET. 

Dzięki przedsięwzięciu ma powstać około 2000 bezpośrednich miejsc pracy dla specjalistów z branży zaawansowanych technologii. ESMC zamierza rozpocząć budowę fabryki w drugiej połowie 2024 roku, a produkcja ma rozpocząć się pod koniec 2027 roku.
Giganci branżowi poinformowali, że planowana spółka joint venture będzie w 70% własnością TSMC, a Bosch,

Infineon i NXP będą posiadać po 10% udziałów, z zastrzeżeniem zatwierdzeń regulacyjnych i innych warunków. Oczekują, że łącznie inwestycje przekroczą 10 miliardów euro, na co będzie składał się zastrzyk kapitałowy, pożyczki dłużne oraz silne wsparcie ze strony Unii Europejskiej i rządu niemieckiego. Fabryka będzie obsługiwało TSMC.

"Ta inwestycja w Dreźnie pokazuje zaangażowanie TSMC w obsługę strategicznych zdolności i potrzeb technologicznych naszych klientów jesteśmy podekscytowani możliwością pogłębienia naszego wieloletniego partnerstwa z Boschem, Infineonem i NXP" – powiedział dr CC Wei, dyrektor generalny TSMC. "Europa jest bardzo obiecującym miejscem dla innowacji półprzewodnikowych, szczególnie w branży motoryzacyjnej i przemysłowej, dlatego z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie tych innowacji w życie dzięki naszej zaawansowanej technologii krzemowej wraz z utalentowanymi Europejczykami".

"Półprzewodniki są nie tylko kluczowym czynnikiem sukcesu firmy Bosch. Ich niezawodna dostępność ma również ogromne znaczenie dla sukcesu globalnego przemysłu motoryzacyjnego. Oprócz ciągłej rozbudowy naszych własnych zakładów produkcyjnych, dodatkowo zabezpieczamy nasze łańcuchy dostaw jako dostawcy dla branży motoryzacyjnej poprzez ścisłą współpracę z naszymi partnerami. Cieszymy się, że dzięki TSMC zyskujemy globalnego lidera innowacji, który wzmacnia ekosystem półprzewodników w bezpośrednim sąsiedztwie naszej fabryki półprzewodników w Dreźnie" – dodał dr Stefan Hartung, prezes zarządu Bosch.

"Nasza wspólna inwestycja jest ważnym kamieniem milowym dla wzmocnienia europejskiego ekosystemu półprzewodników. Dzięki temu Drezno umacnia swoją pozycję jednego z najważniejszych na świecie centrów półprzewodników, w którym znajduje się już największy zakład frontendowy Infineon" – mówił dalej Jochen Hanebeck, CEO Infineon Technologies, w komunikacie prasowym. "Infineon wykorzysta nowe moce produkcyjne, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie swoich europejskich klientów, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej i IoT. Zaawansowane możliwości zapewnią podstawę do opracowywania innowacyjnych technologii, produktów i rozwiązań w celu sprostania globalnym wyzwaniom związanym z dekarbonizacją i cyfryzacją".

"NXP jest bardzo zaangażowane we wzmacnianie innowacyjności i odporności łańcucha dostaw w Europie" – dodał Kurt Sievers, prezes i dyrektor generalny NXP Semiconductors. "Dziękujemy Unii Europejskiej, Niemcom i Wolnemu Krajowi Związkowemu Saksonii za uznanie kluczowej roli branży półprzewodników i za ich prawdziwe zaangażowanie w pobudzenie europejskiego ekosystemu chipów. Budowa tej nowej i znaczącej foundry półprzewodników doda bardzo potrzebne innowacje i możliwości w zakresie krzemu wymaganego do zapewnienia gwałtownie rosnącej cyfryzacji i elektryfikacji sektora motoryzacyjnego i przemysłowego".

W osobnym komunikacie prasowym TSMC poinformowało, że rada dyrektorów zatwierdziła inwestycję kapitałową w wysokości nie większej niż 3,5 miliarda euro w spółkę zależną ESMC GmbH należącą do TSMC. 

Jeszcze przed pojawieniem się oficjalnych komunikatów prasowych, niemieckie media zapowiadały ogłoszenie tego przedsięwzięcia. Evertiq pisał o tym tutaj: Jest zielone światło dla fabryki giganta w Dreźnie.


reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-1
reklama
reklama