Diamenty są wieczne, ale czy dla półprzewodników?
Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Chiba testują metodę, która wykorzystuje lasery do tworzenia półprzewodników z płytek diamentowych.
Badania te mogą okazać się wielkim przełomowem. Dlaczego? Ponieważ diamenty są doskonałym surowcem półprzewodnikowym, a węgiel w postaci diamentu ma szerokie pasmo wzbronione, co pozwala półprzewodnikom działać wydajniej przy wyższych napięciach, częstotliwościach i temperaturach niż w przypadku krzemu.
Potrzeba szerokiego pasma przewodzenia jest kluczowym powodem gwałtownego wzrostu popytu na komponenty z węglika krzemu (SiC). Diament ma jednak jeszcze szersze pasmo przepustowości niż SiC.
Niestety, diamenty są nie tylko bardzo twarde, ale również kruche, a gdy pękają, stają się bezużyteczne. Japońscy naukowcy uważają, że znaleźli rozwiązanie. Opracowali oni technikę wykorzystywania laserów do cięcia diamentów w wysokiej jakości wafle przy niskich kosztach.
Proces ten kontroluje powstawanie pęknięć w diamencie, dzięki czemu tworzą się one wzdłuż pożądanej płaszczyzny. Naukowcy wykorzystali laser do stworzenia wzoru przypominającego siatkę obszarów podatnych na pęknięcia.