reklama
reklama
reklama
reklama
© pexels evie shaffer
Nauka i technologie |

Diamenty są wieczne, ale czy dla półprzewodników?

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Chiba testują metodę, która wykorzystuje lasery do tworzenia półprzewodników z płytek diamentowych.

Badania te mogą okazać się wielkim przełomowem. Dlaczego? Ponieważ diamenty są doskonałym surowcem półprzewodnikowym, a węgiel w postaci diamentu ma szerokie pasmo wzbronione, co pozwala półprzewodnikom działać wydajniej przy wyższych napięciach, częstotliwościach i temperaturach niż w przypadku krzemu.

Potrzeba szerokiego pasma przewodzenia jest kluczowym powodem gwałtownego wzrostu popytu na komponenty z węglika krzemu (SiC). Diament ma jednak jeszcze szersze pasmo przepustowości niż SiC.

Niestety, diamenty są nie tylko bardzo twarde, ale również kruche, a gdy pękają, stają się bezużyteczne. Japońscy naukowcy uważają, że znaleźli rozwiązanie. Opracowali oni technikę wykorzystywania laserów do cięcia diamentów w wysokiej jakości wafle przy niskich kosztach.

Proces ten kontroluje powstawanie pęknięć w diamencie, dzięki czemu tworzą się one wzdłuż pożądanej płaszczyzny. Naukowcy wykorzystali laser do stworzenia wzoru przypominającego siatkę obszarów podatnych na pęknięcia.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1