reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© European Union 2021
Przemysł elektroniczny |

Rada UE zatwierdza Chips Act o budżecie 43 mld euro

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła rozporządzenie mające na celu podwojenie udziału Europy w globalnym rynku półprzewodników z 10% do 20% do 2030 roku.

Chips Act został po raz pierwszy ogłoszony we wrześniu 2022 r. jako program mający na celu stworzenie lepszych warunków dla państw członkowskich UE do produkcji półprzewodników, przyciągania inwestycji oraz promowania badań i rozwoju.

Ustawa była długo wyczekiwana przez środowiska branżowe, polityków z wielu państw członkowskich oraz komentatorów. Istniało bowiem ryzyko, że Europa pozostanie w tyle za innymi graczami na mapie światowej, które znacznie szybciej wprowadzały korzystne rozwiązania mające na celu uniezależnienie się od państw konkurencyjnych, a przede wszystkim od Chin. 

W środę, 26 lipca, nastąpił przełom – UE zatwierdziła Chips Act. Ustawa zapewni 43 miliardy euro na inwestycje prywatne i publiczne, których ostatecznym celem jest podwojenie globalnego udziału UE w produkcji chipów z obecnych 10% do 20% do 2030 roku.

"Dzięki Chips Act, Europa będzie liderem w światowym wyścigu półprzewodników" – powiedział Hector Gomez Hernandez, hiszpański minister przemysłu, handlu i turystyki. "Już widzimy to w praktyce: nowe zakłady produkcyjne, nowe inwestycje, nowe projekty badawcze. W dłuższej perspektywie przyczyni się to również do odrodzenia naszego przemysłu i zmniejszenia naszej zależności od innych państw".

Chips Act musi jeszcze zostać podpisany przez przewodniczących Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Następnie zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama