reklama
reklama
reklama
reklama
© Stellantis
Przemysł elektroniczny |

Stellantis i Samsung ogłaszają budowę drugiej gigafabryki w USA

Stellantis N.V. i Samsung SDI ogłosiły wczoraj, 24 lipca, podpisanie protokołu ustaleń w sprawie utworzenia drugiego zakładu produkcji akumulatorów w Stanach Zjednoczonych, w ramach istniejącej spółki joint venture StarPlus Energy. Zakład ma rozpocząć produkcję w 2027 r., a jego początkowa roczna zdolność produkcyjna ma wynosić 34 GWh.

"Ten nowy zakład przyczyni się do osiągnięcia naszego agresywnego celu, jakim jest zaoferowanie co najmniej 25 nowych pojazdów elektrycznych na baterie na rynku północnoamerykańskim do końca dekady" – powiedział Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis, w komunikacie prasowym. "Kontynuujemy zwiększanie mocy produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych wraz z naszym wspaniałym partnerem Samsung SDI i stawiamy kolejne kroki w kierunku osiągnięcia naszego zobowiązania do neutralności węglowej do 2038 roku".

Stellantis realizuje swój plan strategiczny, które zatytułowano Dare Foward 2030. Polega on na osiągnięciu 100% udziału sprzedaży samochodów osobowych z napędem elektrycznym (BEV) w Europie oraz 50% udziału w sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych BEV w Stanach Zjednoczonych do 2030 roku. Aby osiągnąć te cele sprzedażowe, firma zabezpiecza około 400 GWh pojemności baterii.

Jak podano w komunikacie prasowym, lokalizacja nowego obiektu jest obecnie analizowana, a dalsze szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

"Zakładając w zeszłym roku spółkę joint venture ze Stellantis, położyliśmy solidne podwaliny pod zaznaczenie naszej obecności w Ameryce Północnej" – powiedział prezes i dyrektor generalny Samsung SDI Yoon-ho Choi, w komunikacie prasowym. "Druga fabryka przyspieszy naszą ekspansję rynkową w USA i pomoże Stellantis przyspieszyć przejście Stanów Zjednoczonych do ery pojazdów elektrycznych poprzez dostarczanie produktów o najwyższym poziomie bezpieczeństwa i jakości".

Należy przypomnieć, że w maju 2022 r. Stellantis i Samsung SDI ogłosili swoje zobowiązanie do budowy pierwszego zakładu produkcji baterii w Kokomo w stanie Indiana w USA. Zakład ten ma zostać uruchomiony w pierwszym kwartale 2025 r. i będzie miał roczną produkcję 33 GWh, choć celem na początku były 23 GWh.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2