reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Meyer Burger
Biznes |

Szwajcarska firma stawia na USA i liczy na 1,4 mld USD wsparcia

Meyer Burger Technology AG ogłosił dziś, 24 lipca, że otworzy wysokowydajny zakład produkcji ogniw słonecznych w Colorado Springs w USA. Inwestycja ma przynieść 350 bezpośrednich miejsc pracy i rozpocząć produkcję w czwartym kwartale 2024 roku.

Jak podaje firma w komunikacie prasowym, na początku wydajność zakładu miałaby osiągać 2 GW ogniw słonecznych rocznie. Jego celem będzie wyłączne zaopatrywanie produkcji modułów słonecznych Meyer Burger w Goodyear, AZ, co przełoży się na wsparcie rynku północnoamerykańskiego. Szwajcarska firma chce bowiem wzmocnić swoją zagraniczną ekspansję i stać się ważnym graczem na tamtejszym rynku.

Meyer Burger, by nie przedłużać planowania i jak najszybciej przejść do działania, zdecydowało się zawrzeć długoterminową umowę najmu dawnego zakładu do produkcji półprzewodników. Dzięki temu będzie możliwe rozpoczęcie produkcji w ostatnim kwartale 2024 roku. Nie bez znaczenia pozostało również przekierowanie sprzętu produkcyjnego pierwotnie przeznaczonego do wcześniej ogłoszonej 2-gigawatowej rozbudowy ogniw słonecznych w zakładzie Thalheim w niemieckim Bitterfeld-Wolfen w Niemczech. Teraz ogłoszono, że sprzęt ten zostanie zainstalowany w zakładzie w Colorado Springs, aby dotrzymać planowanej daty ukończenia fabryki ogniw w 2024 roku.

Inwestycja szwajcarskiej firmy ma zostać wsparta przez szereg ulg podatkowych w ramach ustawy o redukcji inflacji, a także innych powiązanych środków i form wsparcia. Miasto Colorado Springs i stan Kolorado zadeklarowały się wesprzeć zakład kwotą prawie 90 mln USD, głównie w formie ulg podatkowych, bezpośredniego wsparcia oraz obniżonych stawek za energię elektryczną i wodę. Ponadto oczekuje się, że przedpłaty od partnerów zajmujących się odbiorem modułów i pożyczka z Departamentu Energii USA (DoE) w wysokości ponad 300 mln USD również przyczynią się do finansowania rozwoju Meyer Burger w Stanach Zjednoczonych.

"Meyer Burger jest głęboko przekonany, że krajowe ogniwa słoneczne przyniosą naszym klientom dodatkową wartość, zarówno w odniesieniu do korzystania z najlepszych w swojej klasie wysokowydajnych produktów solarnych "Made in USA", jak i pod względem kwalifikacji do dodatkowych ulg podatkowych" – mówi Gunter Erfurt, dyrektor generalny Meyer Burger, w komunikacie prasowym. „Nasza obecność w USA pozwoli nam szybciej dotrzeć do obecnych i przyszłych klientów. Chciałbym serdecznie podziękować naszym partnerom w administracji Bidena i w Kolorado, a także naszym partnerom DESRI, Ingka i BayWa za ich wsparcie w rozszerzaniu naszej działalności w USA. Meyer Burger pracuje obecnie nad dodatkowymi wielogigawatowymi umowami odbioru w USA z nowymi klientami. Już teraz badamy możliwości zwiększenia mocy produkcyjnych ogniw słonecznych i modułów w tym kraju. Meyer Burger jest siłą napędową ekspansji energii słonecznej w USA, a także w Niemczech i Europie. Chcielibyśmy położyć podwaliny pod transatlantyckie partnerstwo w zakresie energii słonecznej, a także rozszerzyć naszą produkcję w Niemczech i Unii Europejskiej w przyszłości". 

W związku z przyspieszeniem ekspansji na rynek amerykański, wielogigawatowa rozbudowa w Thalheim została przesunięta na późniejszy termin. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama