reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© fonontech
Przemysł elektroniczny |

2,3 mln EUR na rozwój technologii druku mikroelektroniki

FonTech z siedzibą w Eindhoven zamierza zwiększyć skalę rozwoju swojej technologii druku impulsowego, która może zmniejszyć wpływ produkcji mikroelektroniki na środowisko o x1000. Holenderska firma właśnie zakończyła inwestycję zalążkową w wysokości 2,3 miliona euro od pięciu inwestorów: TTT Smart Industries Fund, SHIFT Invest, Brabantse Ontwikkelingsmaatschappij, Brabant Startup Fonds i Sake Bosch. Pożyczki udzielił również Rabobank.

Firma FononTech została założona w 2022 roku, chcąc skoncentrować się na wyzwaniu, jakim jest drukowanie bardzo małych obwodów elektronicznych dla różnych urządzeń. Wyzwanie polega na tym, że w miarę jak komponenty mikroelektroniczne stają się coraz mniejsze i gęstsze, coraz trudniej jest tworzyć między nimi połączenia elektryczne.

Aby temu zaradzić, producenci stosują techniki takie jak litografia lub systemy dozujące do drukowania części. FononTech twierdzi jednak, że procesy oparte na litografii powodują emisję dwutlenku węgla, którą trudno jest zmniejszyć.

Technika druku impulsowego ma więc inne rozwiązanie. Jest to proces addytywny, kopiujący wzór tysiące razy z bardzo dużą prędkością, jednocześnie osadzając materiał tylko w wymaganych miejscach. Zdaniem FononTech ten sposób może zmniejszyć wpływ produkcji mikroelektroniki na środowisko tysiąckrotnie.

"Przemysł stara się, aby chipy były coraz mniejsze i bardziej wydajne, a także budować ich coraz więcej na coraz mniejszych powierzchniach. Nasza technologia to umożliwia. Jest naprawdę zaprojektowana pod kątem skalowalności. Wkrótce zobaczymy ją w telefonach, zestawach VR i smartwatchach. Naszą ambicją jest stać się światowym liderem na rynku zrównoważonego montażu i produkcji mikroelektroniki. Oznacza to jak najszybsze skalowanie, a ta inwestycja jest dużą pomocą w naszej podróży" – mówił Rob Hendriks, dyrektor generalny FononTech, w komunikacie prasowym.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1