reklama
reklama
reklama
reklama
© aaa test lab
Przemysł elektroniczny |

Invest in Pomerania członkiem SEMI

Invest in Pomerania pisze w aktualnościach, że jako pierwsza organizacja w Polsce przystąpiła do założonego w 1970 roku stowarzyszenia SEMI.

Przypomnijmy, że SEMI jest globalnym stowarzyszeniem branżowym, które zrzesza ponad 2500 podmiotów – instytucji i firm, jednocząc cały łańcuch dostaw w zakresie produkcji i projektowania elektroniki.

Invest in Pomerania pisze, że jej dołączenie do SEMI jest ważnym sygnałem gotowości Polski do współpracy przy kształtowaniu nowego łańcucha dostaw w produkcji półprzewodników, a dzięki pojawieniu się na globalnej mapie sektora, województwo pomorskie wykonuje kolejny krok w stronę przyciągnięcia zagranicznych inwestorów.

„Przystąpienie Invest in Pomerania do SEMI jest elementem realizacji strategii rozwoju regionu wyznaczonej przez Bank Światowy, który analizując globalne przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz gospodarkę Pomorza wskazał sektor półprzewodników jako branżę, która ma u nas wyjątkowo dogodne warunki do rozwoju. Wiemy, że możemy być konkurencyjni w rywalizacji o takie projekty. Realizacja kolejnej inwestycji w zakresie produkcji półprzewodników w Aglomeracji Trójmiasta jest tylko kwestią czasu” – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Pomorze ma nadzieję na przyciągnięcie większej ilości inwestycji zwłaszcza tych związanych z globalnym wyścigiem o półprzewodniki. Invest in Pomerania zaznacza, że w całym regionie znajdują się 24 uczelnie wyższe, które kształcą 84 tys. studentów, z czego ok. 20 tys. co roku zasila rynek pracy, zaś potrzeby branży półprzewodników bez wątpienia najbardziej zaspokaja Politechnika Gdańska – na 13 kierunkach istotnych dla sektora, kształci się około 5,4 tysięcy studentów. 

Giganci, decydując się na inwestycję w danym regionie, biorą pod uwagę wiele czynników. Jednym z ważniejszych są koszty energii. Invest in Pomerania zauważa więc, że rozwijany na Pomorzu sektor offshore, który w perspektywie 2030 roku dostarczy do sieci prawie 8 GW energii, to kolejny atut regionu. 

Innym aspektem, który może być interesujący dla inwestorów z branży półprzewodników jest lokalny ekosystem, w którym operuje wiele firm technologicznych z sektorów związanych z elektroniką, nowoczesną motoryzacją czy IT, są to m.in. Aptiv, Flex, Jabil, Northvolt, Thales czy centra IT Synposis, Amazona, SII, Boeinga, Lufthansy, a także największe w Europie centrum badawczo-rozwojowe Intela, które zatrudnia w Gdańsku ok. 4000 inżynierów.

„Co najważniejsze w kontekście projektów z zakresu produkcji półprzewodników, mamy do zaoferowania teren, na którym taką inwestycje można zlokalizować. Po pierwsze jest świetnie zlokalizowany, tuż przy węźle autostradowym, jedynie 25 minut jazdy samochodem od lotniska w Gdańsku, w obrębie aglomeracji Trójmiasta, co zapewnia dostęp do wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. Po drugie, jest to znaczny obszar, przeszło 400-hektarowy. Aktualnie, razem z Pomorska Specjalną Strefą Ekonomiczną i władzami gminy Pruszcz Gdański, pracujemy nad przekształceniami planistycznymi, natomiast cała koncepcja uzbrojenia terenu w media oraz infrastrukturę dostępową została już opracowana. Oferta nowego parku przemysłowego dla branży półprzewodników jest gotowa” – mówi Mikołaj Trunin, zastępca dyrektora Invest in Pomerania.

Invest in Pomerania pisze też, że Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wspiera przedsiębiorczość poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków do rozwoju firm między innymi przez zwolnienie z podatku dochodowego – dla dużego przedsiębiorstwa pomoc wynosi aż 30% od deklarowanych nakładów inwestycyjnych.

„Nasz region ma szansę zostać wytypowany na kolejną inwestycję z branży półprzewodnikowej. Zdecydowanie jesteśmy na to przygotowani. Doskonała infrastruktura, strategiczne położenie, mocno rozwinięta sieć transportowa, w tym morska, kolejowa, lotnicza i drogowa, pozwala nam na wprowadzenie zagranicznych firm produkcyjnych oraz z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Wyróżnia nas także wysoce wykształcona i wykwalifikowana kadra, która jest nieocenionym atutem pozwalającym rozpocząć inwestycje w naszym kraju” – mówi Przemysław Sztandera, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2