Europa zyska zintegrowany łańcuch dostaw magnesów trwałych z REE
Neo Magnequench, oddział Neo Performance Materials, rozpoczął budowę nowego zakładu w Narwie w Estonii, w którym pozyskiwane będą surowce do produkcji spiekanych magnesów neodymowo-żelazowo-borowych. Magnesy te cieszą się dużym popytem wśród producentów pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych i innych sektorów czystej energii.
Firma wybrała lokalizację w pobliżu istniejącego zakładu w Sillamäe, produkującego magnetyczne tlenki metali ziem rzadkich o wysokiej czystości, które będą potrzebne w nowym zakładzie Magnequench. Firma twierdzi, że będzie to pierwszy w Europie zintegrowany łańcuch dostaw magnesów trwałych z metali ziem rzadkich.
"Neo rozpoczyna nowy rozdział obsługi branży motoryzacyjnej i energetyki wiatrowej. Budujemy pierwszy zakład produkcyjny magnesów trwałych ziem rzadkich w Europie, z myślą o wymaganiach naszych niemieckich, francuskich i innych europejskich klientów OEM i Tier 1, odpowiednich dla silników trakcyjnych do pojazdów elektrycznych" – powiedział Rahim Suleman, Prezes Neo, który objął stanowisko CEO Neo 7 lipca.
Inwestycja została wsparta przez Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Unii Europejskiej.
"Magnesy ziem rzadkich, które będą tu produkowane, są niezbędne dla wzrostu i innowacji w sektorach takich jak mobilność elektryczna, energia wiatrowa i mikroelektronika. Obiecują lżejsze baterie, mniejsze zużycie krytycznych materiałów i wyższą efektywność energetyczną. Aby zagwarantować dostawy, rozwijamy ten obiekt wspólnie z kopalnią metali ziem rzadkich na Grenlandii. To kolejna nowość: jest to pierwszy w Europie łańcuch dostaw od kopalni do magnesu” – dodała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.