reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PGZ
Przemysł elektroniczny |

Fregaty typu Miecznik coraz bliżej

17 czerwca, na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni wmurowano kamień węgielny pod inwestycję związaną z programem Miecznik – budowy trzech ultranowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP, pisze Polska Grupa Zbrojeniowa w aktualnościach.

30 listopada 2022 roku PGZ Stocznia Wojenna ogłosiła inwestycję w nową halę produkcyjną. Rozpoczęcie robót zaplanowano na luty tego roku, a ich zakończenie na sierpień 2024. Warto podkreślić, że za dwa miesiące, czyli w sierpniu, ma się rozpocząć się budowa pierwszej z trzech fregat typu Miecznik.

PGZ zaznacza w aktualnościach, że budowa najwyższej w polskiej branży stoczniowej hali kadłubowej oraz nowoczesnej hali produkcyjnej rozpoczęły się w marcu 2023 r. Wtedy też rozpoczęto prace rozbiórkowe, które niedawno się zakończyły. Do tej pory wykonano również roboty palowe pod budynkiem hali produkcyjnej i budynkiem biurowym, trwa również budowa sieci sanitarnych i elektrycznych, a na hali kadłubowej kontynuowane są roboty rozbiórkowe. Niedawno rozpoczęto również palowanie pod fundamenty hali kadłubowej oraz usunięto kolizje energetyczne.

„Kiedy w 2017 roku majątek stoczni przejmowany był od syndyka, mało kto wierzył, że na tym terenie będą znów budowane okręty dla naszej Marynarki” – powiedział Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej. „Od tego czasu przeszliśmy długą i trudną drogę. Sytuacja nie jest jeszcze idealna, ale wiele wskazuje na to, że idziemy we właściwym kierunku. Dzięki zmianom, jakie zostały w Stoczni wprowadzone udało nam się w dużej mierze odbudować zaufanie Marynarki Wojennej, partnerów biznesowych i pracowników.”

Oto niektóre z parametrów Hali Kadłubowej PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni:

  • zbudowana z konstrukcji stalowej;
  • wysokość 43 metrów; 
  • bramy wielkogabarytowe będą mierzyły: 43 metry wysokości i 34 metry szerokości
  • suwnice będą w stanie udźwignąć 100 ton.

PGZ podkreśla, że będzie to jeden z największych tego typu obiektów w Europie, a jej specyfikacja umożliwi zwiększenie produkcji.

„Realizujemy dzisiaj wielki plan wzmocnienia potencjału militarnego Polski. W tym roku ponad 100 mld zł jest przeznaczonych na obronność. Rozbudowujemy polską armię, odtwarzamy potencjał jednostek wojskowy, szczególnie na wschodzie kraju. Chcemy zadbać o to, by reaktywować polski przemysł zbrojeniowy. Ta inwestycja budowy fregat jest ważna z perspektywy obronności, ale też potencjału gospodarczego” – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1