reklama
© Circunomics
Przemysł elektroniczny |

Orlen VC inwestuje w niemiecką, innowacyjną spółkę

Największy w Polsce korporacyjny fundusz venture capital zainwestował w nowoczesną platformę umożliwiającą ponowne wykorzystanie i późniejszy recykling akumulatorów z milionów samochodów elektrycznych wprowadzanych co roku do użytku – napisał Orlen w komunikacie prasowym. Twórcą tego rozwiązania jest niemiecka spółka Circunomics, której Orlen VC stał się jednym z największych udziałowców.

Orlen VC jest częścią polskiego koncernu. Działa od dwóch lat, a jego portfel liczy już osiem inwestycji kapitałowych na łącznie ponad 150 mln zł. 

„Inwestujemy w ciekawe, perspektywiczne rozwiązania, które będą budowały nasze przewagi konkurencyjne i wspierały rozwój połączonej grupy, a jednocześnie pozytywnie wpływały na środowisko naturalne. Gospodarka obiegu zamkniętego, w szczególności w takich obszarach, jak energetyka i nowa mobilność, ma duży potencjał. W jej rozwoju dostrzegamy realne korzyści biznesowe i środowiskowe. Zainwestowaliśmy w kolejną już spółkę technologiczną, która przy naszym strategicznym i kapitałowym wsparciu będzie mogła wdrożyć swój innowacyjny pomysł, przyczyniając się do tego, że korzystanie z samochodów elektrycznych będzie jeszcze bardziej ekologiczne. Nowa inwestycja ORLEN VC w pełni wpisuje się w przyjęte przez nas kierunki rozwoju i dążenie do osiągnięcia neutralności emisyjnej” – mówi w komunikacie Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Orlen VC pisze, że niemiecka spółka Circunomics jest jednym z wiodących start-upów w gospodarce obiegu zamkniętego i monitoringu baterii. Założyli ją Felix Wagner oraz Jan Born, którzy obrali sobie za cel stworzenie całego eko-systemu obiegu zamkniętego dla akumulatorów z pojazdów elektrycznych, począwszy od pierwszego i drugiego życia do ich recyklingu. Podkreślić należy, że Wagner i Born opracowali innowacyjną platformę do monitorowania stanu i sprzedaży baterii aż do momentu ich recyklingu, czyli momentu, który jest również częścią trwającego wyścigu – odzyskania metali ziem rzadkich, takich jak lit, nikiel czy kobalt, które mogą zostać ponownie wykorzystane przy produkcji nowych akumulatorów.

Circunomics niemal od początku działalności wspierają inwestorzy ściśle związani z branżą, wymienić tu należy choćby venture studio Next Mobility Labs, niemiecką spółkę recyklingową TES, czy byłych członków zarządu Grupy AUDI.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z pozyskania tak kluczowego gracza w Europie. Grupa ORLEN ma wielkie ambicje, aby w przyszłości przekształcić swoją działalność w neutralną dla klimatu. Circunomics może w znacznym stopniu przyczynić się do osiągnięcia tego celu. Pozyskujemy nie tylko nowy kapitał, ale także głębszy wgląd w branżę energetyczną i motoryzacyjną oraz wsparcie strategiczne” – mówi Felix Wagner, CEO i współzałożyciel Circunomics.

Orlen VC ma w planach 5-6 inwestycji bezpośrednich rocznie, szczególnie w spółki oceniane jako najbardziej perspektywiczne, innowacyjne i gotowe do komercjalizacji swoich technologii. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2