reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© European Union 2021 Lukasz Kobus
Biznes |

KE zatwierdza wsparcie 8,1 mld euro na mikroelektronikę

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager zatwierdziła 8 czerwca ważny projekt stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI), który ma wspierać badania, innowacje i pierwsze przemysłowe wdrożenia mikroelektroniki i technologii komunikacyjnych w całym łańcuchu wartości.

Projekt o nazwie "IPCEI ME/CT" został wspólnie przygotowany i zgłoszony przez czternaście państw członkowskich: Austrię, Czechy, Finlandię, Francję, Niemcy, Grecję, Irlandię, Włochy, Maltę, Holandię, Polskę, Rumunię, Słowację i Hiszpanię.

Państwa członkowskie zapewnią do 8,1 mld euro finansowania publicznego, co ma odblokować dodatkowe 13,7 mld euro inwestycji prywatnych. Jak czytamy w komunikacie prasowym KE, w ramach IPCEI 56 firm, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy, zrealizuje 68 projektów.

IPCEI ME/CT dotyczy projektów badawczo-rozwojowych obejmujących mikroelektronikę i technologie komunikacyjne w całym łańcuchu wartości - od materiałów i narzędzi po projekty chipów i procesy produkcyjne.

Projekty te mają na celu wsparcie cyfrowej i ekologicznej transformacji, po pierwsze poprzez tworzenie innowacyjnych rozwiązań mikroelektronicznych i komunikacyjnych, a po drugie poprzez opracowywanie energooszczędnych i zasobooszczędnych systemów elektronicznych i metod produkcji.

Pierwsze nowatorskie produkty mogą zostać wprowadzone na rynek już w 2025 r., a zakończenie całego projektu planowane jest na 2032 r., przy czym ramy czasowe różnią się w zależności od projektu i zaangażowanych firm. Oczekuje się, że powstanie około 8 700 bezpośrednich miejsc pracy i wiele więcej pośrednich, stwierdza Komisja w komunikacie prasowym.

"Mikroelektronika i technologie komunikacyjne są podstawą każdego nowoczesnego urządzenia elektronicznego, od telefonów komórkowych po sprzęt medyczny. Ten ważny projekt stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania jest największym z dotychczas zatwierdzonych i drugim w dziedzinie mikroelektroniki. Innowacje są niezbędne, aby pomóc europejskiej gospodarce stać się bardziej ekologiczną i odporną. Innowacje mogą jednak wiązać się z ryzykiem, na które sam rynek nie jest gotowy. Dlatego właśnie należy udostępnić pomoc publiczną, aby wypełnić taką lukę" – mówi Margrethe Vestager.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1