1,7 mld zł na modernizację infrastruktury elektroenergetycznej
Energa-Operator poinformował, że zmodernizuje 5 stacji wysokiego napięcia, które znajdują się w pobliżu autostrad A1 i A2. Inwestycja ta pozwoli zwiększyć możliwości przyłączeniowe dla Miejsc Obsługi Podróżnych, w tym dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Projekt „Zeroemisyjny system energetyczny Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania samochodów elektrycznych” zostanie wsparty dofinansowaniem w wysokości ok. 20 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy podkreślić, że będzie to pierwsze dofinansowanie NFOŚiGW dla Energii-Operator.
„Transformacja energetyczna w znacznym stopniu spoczywa na barkach Operatorów Systemów Dystrybucyjnych. Utrzymanie stabilnego funkcjonowania sieci elektroenergetycznej, w której następują dynamiczne, często lokalne, zmiany dot. zarówno wprowadzanej energii, jak i jej poboru, wymaga nowego podejścia do procesów zarządzania jej pracą. W ENERGA-OPERATOR jesteśmy obecnie na etapie wdrażania nowego systemu dyspozytorskiego. Dostosowujemy naszą infrastrukturę do standardów sieci inteligentnej. Do 2026 roku mamy w planach montaż liczników zdalnego odczytu u wszystkich naszych klientów” – mówiła Alicja Barbara Klimiuk, Prezes Zarządu ENERGA-OPERATOR. „Do przeprowadzenia zmian, także w zakresie elektromobilności, potrzebna jest jednak znaczna rozbudowa infrastruktury dystrybucyjnej. Rokrocznie przeznaczamy na inwestycje dot. sieci około 1,4 mld złotych. W tym roku nakłady te będą wyższe i wyniosą ponad 1,7 mld złotych. Programy przeznaczone dla energetyki realizowane przez NFOŚiGW, są dla nas istotną pomocą, która pozwala szybciej zrealizować kluczowe inwestycje”.
Jak pisze Energa-Operator w aktualnościach, celem przeznaczonego dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych programu jest zwiększenie przepustowości sieci elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Przewiduje się, że w konsekwencji program przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i ograniczenia emisji pyłów oraz tlenków azotu.
Dystrybutor energii elektrycznej zaznacza, że suma środków kwalifikowanych wynosi blisko 33 miliony złotych, z czego 60% stanowić będzie dofinansowanie przyznane prze NFOŚiGW.
Projekt przewiduje przebudowę 5 głównych punktów zasilania (GPZ):
- GPZ Lisewo (woj. kujawsko-pomorskie, powiat chełmiński, gmina Lisewo);
- GPZ Toruń Bielawy (woj. kujawsko-pomorskie, miasto Toruń);
- GPZ Kraski (woj. łódzkie, powiat łęczycki, gmina Świnice Warckie);
- GPZ Słupca (woj. wielkopolskie, powiat słupecki, gmina Słupca);
- GPZ Krągola (woj. wielkopolskie, powiat koniński, gmina Stare Miasto).
Najważniejszym elementem prowadzonych działań będzie wymiana pracujących w stacjach transformatorów WN/SN, na urządzenia o większej mocy, co pozwoli na zwiększenie potencjału przyłączeniowego – pisze Energa-Operator w aktualnościach. Działania te umożliwią późniejszy montaż oraz przyłączenie do sieci elektroenergetycznej szybkich punktów ładowania prądu stałego, o dużej mocy, przeznaczonych dla samochodów elektrycznych w 16 MOP-ach.