reklama
© Kazakh Invest
Biznes |

Chiny zainwestują w Kazachstanie miliardy

W drugiej połowie maja w Kazachstanie odbył się Okrągły Stół Inwestycyjny, przy którym zasiedli prezydent Republiki Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev oraz przedstawiciele biznesu z Xi'an w Chinach. Strony podpisały 47 dokumentów o wartości 22 mld USD.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu, "NC "KAZAKH INVEST" JSC oraz Ambasadę Republiki Kazachstanu w Chinach przy wsparciu "Samruk-Kazyna" JSC. JSC.

Podczas Okrągłego Stołu Chiński Bank Rozwoju wyraził gotowość do finansowania projektów inwestycyjnych w różnych kluczowych sektorach Kazachstanu, korzystając z narzędzi Banku Rozwoju Kazachstanu. Kazakh Invest wskazuje, że Chiński Bank Rozwoju wskazał, że do priorytetowych sektorów należą przemysł naftowy i gazowy, petrochemiczny, chemiczny, górnictwo, energetyka, transport, materiały budowlane, rolnictwo, środki komunikacji, produkcja i parki przemysłowe.

Wśród podpisanych dokumentów przez strony kazachską i chińską, jeden dotyczy współpracy w dziedzinie energii odnawialnej i systemów magazynowania energii. Strony ustaliły plan budowy elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1 GW w obwodzie Żambylskim (południowa część Kazachstanu). Również podjęto plany zainwestowania w Kazachstanie w produkcję komponentów do elektrowni wiatrowych. Projekt ten będzie realizowany wspólnie z firmami China Power International Holding i SANY Renewable Energy.

Inny podpisany dokument dotyczył realizacji projektu związanego z utworzeniem wielomarkowej fabryki Astana Motors Manufacturing Kazakhstan, w ramach której byłyby produkowane metodą semi-knockdown pojazdy takich marek jak Changan, Haval i Chery. Docelowy poziom produkcji to minimum 30 000 sztuk pojazdów rocznie dla każdej z wymienionych marek – zaznacza Kazakh Invest.

Podczas obrad firmy Orbis i EXEED Automobile podpisały również porozumienie w sprawie budowy zakładu produkcyjnego samochody Exeed o wydajności 80 000 pojazdów rocznie.

Ostatnia umowa, o której należy wspomnieć dotyczy produkcji AGD przez HKC Corporation. W tym przypadku podkreślono znaczenie inwestycji o wartości 11,8 mld tenge, czyli ok. 1,1 mld zł, dla regionu. Zdolności produkcyjne nowego zakładu chińskiego przedsiębiorstwa w Kazachstanie miałyby bowiem osiągnąć do 500 000 sztuk sprzętu AGD rocznie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2