reklama
reklama
reklama
reklama
© Creotech Instruments
Przemysł elektroniczny |

Niemiecka firma wyniesie mikrosatelity polskiej spółki

Creotech Instruments podpisał umowę z niemieckim Exolaunch na wyniesienie pierwszego mikrosatelity ,,EagleEye’’ na orbitę okołoziemską. Kontrakt opiewa na 641 400 euro netto, a realizację przewiduje się na IV kwartał 2023 roku.

Exolaunch jest integratorem usług dla firmy Elona Muska – SpaceX, i to właśnie za pomocą rakiety tej firmy – Falcon 9 – najprawdopodobniej nastąpi wyniesienie pierwszego mikrosatelity Creotech Instruments – pisze polska spółka w komunikacie. Creotech Instruments zaznacza również, że kapitał na rozwój tego kosmicznego projektu pochodzi m.in. z zakończonej w czerwcu br. oferty publicznej Creotech na łączną kwotę około 40 mln zł.

Projekt satelity obserwacyjnego „EagleEye” - o wadze 50 kg - w ramach własnej platformy w standardzie HyperSat Creotech Instruments opracowuje już od 2020 roku. Jak pisze Creotech Instruments, platforma pozwala ta na prowadzenie różnego rodzaju misji, od technologicznych i naukowych, poprzez misje obserwacyjne i telekomunikacyjne, aż po misje w daleki kosmos. HyperSat jest przeznaczony do realizacji satelitów o masach od 10 do 60 kg.

„Na naszej autorskiej platformie HyperSat przygotowywane są aktualnie dwie misje. Pierwszą z nich będzie EagleEye. Jestem dumny, że jesteśmy liderem tego pionierskiego przedsięwzięcia. Nasi specjaliści robią wszystko, aby wyniesienie mikrosatelity EagleEye na orbitę okołoziemską było możliwe już w IV kwartale 2023 r. To będzie niezwykle ważny moment, zarówno dla nas, naszych partnerów, jak i dla całej społeczności śledzącej wydarzenia z sektora NewSpace” – mówi dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Croetech Instruments SA. „Za nami kolejny ważny krok. Właśnie wyłoniliśmy w ramach postępowania przetargowego naszego partnera, który będzie odpowiedzialny za obsługę procesu wyniesienia satelity. Najlepszą firmą okazała się niemiecka Exolaunch GMBH. Drugim partnerem projektu będzie najprawdopodobniej, zgodnie z informacjami przekazanymi od Exolaunch, firma Space Exploration Technologies Corporation, znana również szerzej pod nazwą SpaceX. Firma dysponuje rakietami klasy Falcon 9 i taka zostanie użyta do umieszczenia satelity EagleEye na orbicie okołoziemskiej.”

Platforma Creotech Instruments zostanie uzbrojona w teleskop optyczny opracowywany przez spółkę Scanway. Podsystemy komputera przygotowuje Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Creotech Instruments podkreśla, że oferta niemieckiej firmy w wysokości 641 400 euro jest największym, jednostkowym wydatkiem w ramach programu budowy satelity ,,EagleEye’’. Przedsięwzięcie polskiej spółki zostało wsparte przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1