reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Apple
Biznes |

Apple zainwestował w Europie ponad 20 mld euro w 2022

Apple pisze w aktualnościach, że jego wydatki na europejskich dostawców od 2018 roku wzrosły o ponad 50%, osiągając łącznie 85 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat i ponad 20 mld euro w samym tylko 2022 roku.

Wydatki te Apple poniósł w związku z umowami z ponad 4 000 europejskimi dostawcami. Amerykańskie przedsiębiorstwo zaznacza, że inwestycje te stymulują rozwój przełomowych innowacji, sprzyjają zielonej transformacji europejskiego przemysłu, a także przyczyniły się do wsparcia pond 2,6 mln miejsc pracy w Europie.

„Firmę Apple przyciągnęły tu ponad 40 lat temu europejski duch innowacji i mnóstwo niezwykle utalentowanych osób. Wkład tego regionu w rozwój naszych produktów jeszcze nigdy nie był tak duży”, podsumowuje Cathy Kearney, wiceprezes Apple w pionie Operations. „Pogłębione partnerstwo z europejskimi dostawcami pomaga w tworzeniu przełomowych technologii. Cieszy nas ścisła współpraca z europejskimi dostawcami, która ułatwia nam dekarbonizację całego naszego globalnego łańcucha dostaw”.

Apple zaznacza, że do grona jego europejskich dostawców należą zarówno międzynarodowe korporacje, jak i rodzinne przedsiębiorstwa. Niektórzy z nich współpracują z amerykańskim gigantem technologicznym już od ponad 30 lat, a niektórzy od roku, gdyż do tego grona co roku dołączają nowe firmy. 

W komunikacie Apple wymienia współpracę m.in. z:

  • TRUMPF, rodzinnym przedsiębiorstwem technologicznym z siedzibą w niemieckim Ditzingen. Firma oceniana jest jako lider sektora laserów, maszyn i technologii przemysłowych, a produkowane przez nią komponenty montowane są w wielu produktach Apple’a. Wspomnieć tu należy choćby o minilaserze stosowanym w czujniku zbliżeniowym iPhone’a, który wyłącza ekran, gdy w pobliżu zostanie wykryty obiekt. Apple zaznacza, że takie rozwiązanie pozwala na oszczędzanie energii i zapobiega przypadkowym dotknięciom, na przykład wtedy, gdy przykłada się iPhone’a do ucha. Należy podkreślić, że niemieckie przedsiębiorstwo wyprodukowało i dostarczyło dla Apple’a ponad miliard takich minilaserów. Współpraca obu firm nie kończy się jednak jedynie na zamówieniach i dostawach, ich inżynierowie bowiem wspólnie opracowują również najnowsze technologie laserowe.
  • STMicroelectronics, globalnym producentem półprzewodników mającym silną bazę we Francji i Włoszech, projektującym i produkującym czipy, dzięki którym urządzenia Apple są tak wydajne i energooszczędne. Apple zaznacza, że wraz z STMicroelectronics od wielu lat opracowuje czujniki, systemy zarządzania energią oraz bezprzewodowe układy scalone do iPhone’a i innych produktów marki. W 2023 roku STMicroelectronics ma przeznaczyć 3,5 mld euro na zwiększenie swoich globalnych zdolności produkcyjnych – inwestycje planowane są m.in. we Francji i Włoszech, czyli w oddziałach, które produkują także komponenty do urządzeń Apple. Jak zaznacza amerykańskie przedsiębiorstwo w komunikacie, większe możliwości produkcyjne pozwolą zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie Apple’a na mikrokontrolery, a także na bezprzewodowe, analogowe i mieszane układy scalone.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama