reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Siemens Healthineers
Przemysł elektroniczny |

Siemens inwestuje 80 mln euro w nową fabrykę półprzewodników

Siemens Healthineers ogłosił, że zainwestuje 80 mln euro w nową fabrykę półprzewodników w Forcheim. Inwestycja przyniesie 100 nowych miejsc pracy.

Japońska fabryka niemieckiej firmy produkującej sprzęt medyczny osiągnęła granice swojej wydajności. Siemens Healthineers podjął więc decyzję, że zainwestuje 80 mln euro w budowę nowej fabryki w Forcheim, w której będą wytwarzane kryształy do produkcji półprzewodników. 

Jak pisze Siemens w komunikacie, kryształy są wykorzystywane jako materiał detektora w najnowszej generacji skanerów CT, a dzięki wykorzystaniu ich jako materiału półprzewodnikowego, urządzenia zliczające fotony, takie jak Naeotom Alpha, mogą generować ostrzejsze obrazy przy zmniejszonej dawce promieniowania rentgenowskiego. 
Nowy zakład będzie miał powierzchnię 9 000 m2 i zostanie uruchomiony w 2026 roku. Siemens zaznacza, że jest to druga duża inwestycja w Forchheim w ciągu ostatnich trzech lat – od 2019 roku Siemens Healthineers zainwestował łącznie około 500 milionów euro w rozbudowę zakładu.

Inwestycja ma na celu znaczne zwiększenie zdolności produkcyjnych kryształów, zapobieganie wąskim gardłom w dostawach i skrócenie czasu realizacji. W nowym obiekcie będą prowadzone również prace badawczo-rozwojowe w zakresie wysoce złożonej produkcji kryształów.

"Podjęliśmy świadomą decyzję o wyborze lokalizacji w Forchheim. Tutaj budujemy pierwszy na świecie tomograf komputerowy zliczający fotony Naeotom Alpha, którego zapotrzebowanie ogromnie wzrosło od czasu wprowadzenia na rynek w 2021 r. ze względu na obrazowanie w wysokiej rozdzielczości. Oprócz bardzo dobrej infrastruktury, region oferuje również wiele zachęt dla wykwalifikowanych pracowników" – mówił w komunikacie André Hartung, szef działu obrazowania diagnostycznego w Siemens Healthineers.

Należy dodać, że Siemens Healthineers opracował Naeotom Alpha, nowy typ tomografu komputerowego, którego sercem jest nowy detektor zliczający fotony, a jego warstwa detekcyjna składa się z monokryształu tellurku kadmu (CdTe) i oferuje wyraźne korzyści w porównaniu z konwencjonalnymi detektorami TK. Siemens pisze, że konwencjonalne detektory CT najpierw przekształcają promieniowanie rentgenowskie w światło widzialne w dwuetapowym procesie, które jest następnie wykrywane przez czujnik światła i generuje ostateczny obraz. W wyniku tego pośredniego etapu ważne informacje o energii promieniowania rentgenowskiego są tracone i nie są już dostępne w celu wsparcia diagnozy: kontrast jest zmniejszony, a obrazy stają się rozmyte. Opracowany przez Siemens Healthineers detektor CT zliczający fotony przekształca fotony rentgenowskie bezpośrednio w całkowicie cyfrowe sygnały elektryczne. Dane obrazu oferują więc nowe, istotne klinicznie informacje oraz lepszą rozdzielczość obrazu przy jednoczesnym zmniejszeniu dawki promieniowania.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2