reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© arkadiusz weglewski dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Chiny wywierają nacisk na Japonię ws. chipów

Agencja Reutera pisze, powołując się na komunikat chińskiego Ministerstwa Handlu z 29 maja, że Wang Wentao wezwał Japonię do zaprzestania kontroli eksportu półprzewodników, nazywając to "niewłaściwym postępowaniem", które "poważnie narusza" międzynarodowe zasady gospodarcze i handlowe.

Aktualizacja; maja 29, 2023 11:49 AM

Jest to kolejne potępienie japońskich działań przez chińskiego ministra handlu w ciągu ostatnich dni. Wcześniej, 26 maja podczas szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Detroit Wang wyraził podobne stanowisko podczas rozmów z japońskim ministrem handlu Yasutoshi Nishimurą.

W styczniu 2023 roku Japonia, wraz z Holandią, zgodziła się dostosować do amerykańskich ograniczeń eksportu, dotyczących sprzedaży niektórych narzędzi do produkcji chipów do Chin. W efekcie kraj kwitnącej wiśni nałożył ograniczenia na eksport 23 rodzajów sprzętu do produkcji półprzewodników do Państwa Środka.

Japonia – która jest domem dla kluczowych producentów sprzętu do produkcji chipów, takich jak Nikon Corp i Tokyo Electron – nie wymieniła jednak konkretnie Chin jako celu ograniczeń, ale raczej stwierdziła, że producenci będą musieli uzyskać pozwolenie na eksport do wszystkich regionów. Niemniej jednak, decyzja ta jest nadal postrzegana jako duże zwycięstwo Stanów Zjednoczonych, które w październiku ubiegłego roku nałożyły restrykcje ograniczające dostęp Chin do technologii produkcji chipów w celu spowolnienia postępu technologicznego i militarnego tego kraju.

„Stany Zjednoczone nałożyły ograniczenia w zeszłym roku w celu spowolnienia prac Chin nad superkomputerami, które mogą być wykorzystywane do opracowywania systemów broni jądrowej i systemów sztucznej inteligencji.” – pisze Agencja Reutera.

Jak wspomniano, Japonia nie uwzględniła Chin w swoich oświadczeniach dotyczących kontroli eksportu. Zaznaczono jedynie, że wypełnia swój obowiązek, jakim jest wspieranie międzynarodowego pokoju i stabilności.

Tymczasem, 29 maja chiński minister handlu Wang Wentao stwierdził w oświadczeniu, że Chiny "chcą współpracować z Japonią w celu promowania praktycznej współpracy w kluczowych obszarach gospodarczych i handlowych".

Agencja Reutera pisze też, że podczas wspomnianego szczytu, Wang spotkał się również z Giną Raimondo, Sekretarz Handlu USA, oraz przedstawicielką USA ds. handlu Katherine Tai, krytykując amerykańską politykę gospodarczą i handlową wobec Chin, w tym kierowane przez USA Indo-Pacific Economic Framework, które wykluczają Chiny i mają na celu zapewnienie skoncentrowanej na USA alternatywy dla ich wpływów.

„Stany Zjednoczone, Japonia i inni członkowie Grupy Siedmiu (G7) krajów rozwiniętych zgodzili się w tym miesiącu "zmniejszyć ryzyko", ale nie odseparować się od Chin, zmniejszając swoją ekspozycję na drugą co do wielkości gospodarkę świata we wszystkim, od chipów po minerały.” – pisze Agencja Reutera.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2