reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Zortrax
Przemysł elektroniczny |

Olsztyńska spółka zanotowała wzrost przychodów w 2022

Założony w 2013 roku Zortrax ma za sobą dobry 2022 rok. Z najnowszego raportu finansowego spółki wynika, że przychody wyniosły 40,2 mln zł. Oznacza to blisko 15% wzrost względem wypracowanych w 2021 roku 35 mln zł. Zortrax uważa, że wynik ten jest zasługą m.in. rosnącego udziału sektora edukacyjnego w strukturze przychodów ze sprzedaży firmy.

„W ubiegłym roku skupiliśmy się na najbardziej perspektywicznych rynkach. Efekty naszych działań są widoczne już w pierwszym kwartale 2022 r. Jednym z kluczowych kierunków działalności jest dla nas sektor edukacyjny. Dynamicznie zmieniający się świat wymaga adekwatnych metod nauczania. Dlatego nowoczesne technologie, takie jak druk 3D, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w procesie edukacyjnym. Strategiczne partnerstwo z polskim liderem branży EdTech, tj. firmą Skriware, pozwala nam z sukcesem wdrażać nasze rozwiązania w szkołach i stać się beneficjentem dynamicznego rozwoju sektora edukacyjnego.” – komentował wyniki po I kwartale 2022 roku Mariusz Babula, prezes zarządu Zortrax S.A.

W I kwartale 2021 roku Zortrax przejął spółkę Corelens. Raport finansowy olsztyńskiej firmy za 2022 rok jest więc pierwszym obejmującym przychody obu firm. Przychody Zortaxu za I kwartał 2022 r. wyniosły 17,6 mln zł. Wynik ten jest nie tylko większy o ok. 48% względem IV kwartału 2021 roku, ale również o 86% wyższy niż łączne przychody Zortraxu i przejętego na początku 2021 roku Corelensa. 

„Strata netto spółki wyniosła 8,7 miliona złotych. Wysoka strata netto spółki to przede wszystkim pochodna wysokich kosztów niegotówkowych, tj. amortyzacji, obciążającej wynik netto kwotą 5 milionów złotych, oraz odpisu wartości firmy, obciążającego wynik kwotą 5,6 miliona złotych” – pisze w liście do akcjonariuszy Mariusz Babula, Prezes Zarządu Zortrax S.A. „Tym samym wskaźnik, który najlepiej opisuje wyniki finansowe jest wskaźnik znormalizowanej EBITDA, która za rok 2022 wyniosła 1,2 mln złotych, wobec minus 1,3 mln złotych zaraportowanych w roku 2021.” 

W 2022 roku Zortex przyjął strategię opartą na rozwoju produktów dla zaawansowanych użytkowników drukarek 3D, czyli związanych z branżą medyczną, edukacyjna i kosmiczną. Przyniosła ona efekty, gdyż spółka zanotowała wzrost sprzedaży urządzeń. 

Rentowność sprzedaży w 2022 roku była jednak dużo gorsza niż przewidywał Zortex. Olsztyńska spółka tłumaczy to wzrostem kosztów transportu oraz utrudnieniami w transporcie kolejowym z Dalekiego Wschodu, na co bezpośrednio przełożyła się wojna na Ukrainie. 

Wprowadzenie na rynek w 2022 roku nowej drukarki fotopolimerowej oraz urządzeń do post-processingu wydruków przyczyniło się do nawiązania przez Zortrax współpracy z firmami Henkel / Locite oraz BASF Foward AM. 

„W ubiegłym roku zaprezentowaliśmy nowa drukarkę fotopolimerową – Zortrax Inkspire 2 wraz z urządzeniami do post-processingu wydruków 3D. Zortrax Powerful Trio, bo tak nazwaliśmy ten ekosystem to platforma żywicowa, która składa się z drukarki 3D UV LCD Zortrax Inkspire 2 oraz automatycznych urządzen do post-processingu, Zortrax Cleaning Station i Zortrax Curing Station. Warto podkreślić, ze wszystkie te maszyny zostały zwalidowane i zatwierdzone przez renomowane firmy Henkel/Loctite i BASF Forward AM, które stały się naszymi partnerami biznesowymi” – pisze dalej w liście do akcjonariuszy Mariusz Babula, Prezes Zarządu Zortrax S.A. „Ta współpraca umożliwiła nam wprowadzenie do naszego portfolio wielu wysokiej jakości żywic inżynieryjnych tych wiodących światowych producentów. Cały ekosystem został zaprezentowany na największych targach druku 3D we Frankfurcie gdzie wzbudził ogromne zainteresowanie. Fotopolimerowe drukarki 3D znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu ze względu na szybkość i dokładność druku. Dostępność na rynku biokompatybilnych żywić sprawia, ze stają się tez doskonałymi narzędziami pracy w branży medycznej."

W ocenie Prezesa Zortraxu technologia druku 3D właśnie z płynnych materiałów światłoczułych ma szansę stać się w przyszłości istotnym źródłem przychodu firmy. 

„Rok 2022 obfitował w osiągnięcia na polu współpracy z sektorem kosmicznym. Nasz wysokowydajny filament Z-PEEK spełnił rygorystyczne wymagania dotyczące odgazowania i uzyskał certyfikat zgodności ze standardem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tym samym ten wysokotemperaturowy filament, kompatybilny z przemysłową drukarką 3D Zortrax Endureal, dołączył do nielicznych polimerów, które nadają się do stosowania w przestrzeni kosmicznej. Z-PEEK przeszedł rygorystyczne testy w ESA i jest oficjalnie zakwalifikowany do użycia w przestrzeni kosmicznej.” – ocenia Mariusz Babula. „Kolejną technologią, która ma ogromne szansę zrewolucjonizować branżę kosmiczną jest druk 4D. Inżynierowie firmy Zortrax wraz ze specjalistami z ESA opracowali technologię druku 4D, w której modele zmieniają swój kształt pod wpływem zewnętrznych bodźców.”

Zortrax S.A. jest polską spółką z Olsztyna o zasięgu globalnym. Sprzedaje swoje produkty m.in. w USA, Kanadzie, Australii, na rynkach azjatyckich i w Ameryce Południowej. Produkty Zortraxu dystrybuowane są poprzez sieć 150 partnerów w 90 krajach.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama