reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Holosolis
Przemysł elektroniczny |

Powstanie największa w Europie gigafabryka modułów fotowoltaicznych

Holosolis, spółka założona przez EIT InnoEnergy, planuje budowę największej w Europie gigafabryki modułów fotowoltaicznych w Moselle we Francji.

Firma chce przyspieszyć rozwój europejskich możliwości w zakresie energii słonecznej, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kontynentu. Należy zatem podkreślić, że nowy zakład produkcyjny ma być tak duży, że przewyższy obecną największą fabrykę w Europie o prawie 70%.

Fabryka rozpocznie produkcję w 2025 roku i przy pełnej wydajności będzie miała zdolność produkcyjną 5 GW rocznie, produkując 10 milionów modułów fotowoltaicznych rocznie.

Zgodnie z komunikatem prasowym fabryka zatrudni  1 700 osób, z których większość zostanie zatrudniona w regionie Grand Est i Sarreguemine, dzięki partnerstwu z Pôle Emploi.

Chiny są obecnie odpowiedzialne za realizację 80% zainstalowanych na świecie modułów fotowoltaicznych. Dla porównania jedynie 3% powstało w Unii Europejskiej. Holosolis ma więc na celu zwiększenie europejskiej mocy słonecznej.

"Będziemy produkować najbardziej energooszczędne moduły, wykorzystujące najnowsze technologie fotowoltaiczne, o najniższym śladzie węglowym i najwyższych standardach społecznych. Efekty skali i automatyzacja linii pozwolą na konkurencyjne koszty, które umożliwią rywalizację ze światowymi gigantami w branży. Nasze moduły będą skierowane na trzy główne rynki: dachy mieszkalne, dachy przemysłowe i komercyjne oraz agrowoltaikę" – mówi w komunikacie prasowym Jan Jacob Boom-Wichers, CEO w Holosolis.

Powstanie nowej gigafabryki fotowoltaicznej zostało ogłoszone w ramach planu REPowerEU, który rozpoczął się w 2022 roku. Ma on przyczynić się do przyspieszenia osiągnięcia 600 GW energii słonecznej do 2030 r. - w 2022 roku było to 150 GW. Gigafabryka jest również jedną z inicjatyw realizowanych w ramach Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz Energii Słonecznej i Fotowoltaiki (ESIA).

Po dokładnym procesie oceny, Holosolis wybrał Francję ze względu na know-how i dostępność siły roboczej, jakość infrastruktury i niskoemisyjny charakter energii wytwarzanej w tym kraju. Teren zabezpieczony pod gigafabrykę ma powierzchnię 50 hektarów, oferując przestrzeń do rozbudowy w miarę integracji nowych technologii i zdolności produkcyjnych.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama