reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Melexis
Analizy |

Dystrybucja komponentów w Europie rośnie

Bijąc zeszłoroczne rekordy, europejska dystrybucja komponentów zakończyła pierwszy kwartał 2023 roku z zaskakująco dobrymi wynikami sprzedaży zarówno półprzewodników, jak i komponentów IP&E (Interconnect, Passive and Electromechanical).

Dystrybucja półprzewodników w I kwartale wzrosła o 22,9% do 4,08 mld euro, IP&E o znacznie bardziej umiarkowane 0,9% do 1,82 mld euro. W sumie dystrybucja komponentów w Europie wzrosła o 15,2% do 5,9 mld euro.

"Po 4Q 2022 trudno było sobie wyobrazić, że nasz rynek znów będzie rósł, zarówno rok do roku, jak i sekwencyjnie, zwłaszcza że spowolnienie w zamówieniach było widoczne już od kilku miesięcy. Zaskakujący wzrost przychodów w I kwartale nie może przesłonić rzeczywistości związanej z dość pełnymi zapasami w kanale. Jednocześnie podzielamy ogólny optymizm w europejskiej branży, że spowolnienie będzie krótkie” – mówił w komunikacie prasowym Hermann Reiter, prezes DMASS.

Herman Reiter podkreśla, że głównymi segmentami działalności w regionie nie są komputery PC i smartfony, ale raczej prężnie rozwijające się segmenty, takie jak motoryzacja i przemysł, a zatem istnieje duże przekonanie, że po upłynnieniu zapasów popyt znów będzie dynamicznie rósł.

Dzięki łącznej kwocie 4,08 mld euro DMASS osiągnął najwyższe w historii przychody ze sprzedaży półprzewodników. Wzrost nastąpił we wszystkich krajach i regionach, choć w różnym tempie. Spośród głównych krajów największy wzrost odnotowały Niemcy. Pod względem produktowym największy wzrost odnotowały układy mikro, Programmable Logic i Other Logic (ASICs, ASSPs), a następnie produkty analogowe, podaje DMASS.

Segment IP&E wykazał zaskakujący wzrost sekwencyjny o 15% w porównaniu z 4Q/22, ale niewielki wzrost o 0,9% do 1,82 mld euro w porównaniu z 1Q/22. Podczas gdy wartość produktów pasywnych spadła o 2,3% (specjalne komponenty pasywne odnotowały wzrost), złącza i komponenty elektromechaniczne oraz zasilacze pozostały na plusie.

"Krzywe wzrostu w półprzewodnikach i IP&E od pewnego czasu są zupełnie inne - wzrost IP&E osiągnął szczyt kilka kwartałów przed półprzewodnikami. Dlatego też w I kwartale zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni. Widać również, że komponenty specjalne po obu stronach nadal notują szczyty wzrostu, co może wskazywać na odchodzenie od standardowych technologii” – komentuje Hermann Reiter.

Przewidywania stanowią wyzwanie ze względu na specyficzną dystrybucję, która kontrastuje z całym rynkiem wykazującym większe poślizgi.

"Rezerwacje z pewnością spadły, ale nie w takim stopniu, jakiego się obawialiśmy. Spodziewalibyśmy się spowolnienia w 2023 roku, ale na umiarkowanym poziomie, widzimy również dużo optymizmu ze strony klientów w odniesieniu do długoterminowych perspektyw biznesu komponentów w Europie."


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama